Strona główna > ewolucja, nauka, polityka > Sondaże, sondaże…

Sondaże, sondaże…

gazeta-ewolucja.jpgW Gazecie pojawił się sondaż na temat tego, czy Polacy uważają teorię ewolucji za prawdę. 21 proc. zapytanych uznało teorię ewolucji za fałszywą, a 57 proc. za prawdziwą. Ponadto dwie trzecie badanych twierdzi, że akceptację teorii ewolucji da się pogodzić z wiarą w to, że Bóg stworzył świat, a 24 proc. respondentów uważa, że teoria ewolucji oznacza negację wiary w stworzenie świata przez Boga.

science-akceptacja.gifNatomiast jakiś czas temu w Science było piękne porównanie, jak akceptacja teorii ewolucji wygląda w różnych krajach. Pytano, czy prawdziwe jest stwierdzenie „Ludzie powstali z innego gatunku zwierząt”. Wynik Polski niemal identyczny, jak w sondażu Gazety. Najgorzej wypadają Turcja i USA. Za to od razu widać, czemu czuję irracjonalną sympatię do krajów skandynawskich.

tabela-cytowan.jpgDo kompletu jeszcze jedna statystyka (trochę starsza) z artykułu o tym, czy naukowcy używają teorii inteligentnego projektu. Teoria naukowa bowiem ma to do siebie, że jest wykorzystywana przy projektowaniu doświadczeń oraz przy wyjaśnianiu ich wyników. Autor znalazł całe 37 artykułów zawierających słowo kluczowe „inteligentny projekt”. Jednak żaden z nich nie odnosi się do badań naukowych stosujących „inteligentny projekt” jako teorię naukową. Trochę inaczej wygląda to przy słowie kluczowym „ewolucja”, choć nie przypuszczam, żeby było możliwe sprawdzenie wszystkich zawierających je artykułów.

Oczywiście powyższe dane dowodzą tylko jednego – właściwie wszyscy naukowcy, przeważająca większość Skandynawów i połowa Polski to otumanione wykształciuchy.

Reklamy
Kategorie:ewolucja, nauka, polityka
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: