Selekcjoner

Listopad 19, 2006 Dodaj komentarz Go to comments

Anolis sagrei Wszystkie żywe istoty ciągle ewoluują. Ale ponieważ zwykle dzieje się to powoli, nie zawsze łatwo zauważyć, że ten proces cały czas trwa. Najłatwiej oczywiście zobaczyć mechanizmy ewolucji w działaniu u tych stworzeń, u których wymiana pokoleń następuje bardzo szybko, np. u bakterii. Ale nie tylko tam można zaobserwować np. dobór naturalny w działaniu. O ziębach Darwina słyszał pewnie każdy, kto interesuje się biologią. Są też i inne przykłady.


We wczesnych latach osiemdziesiątych naukowcy umieścili na 14 malutkich wyspach w archipelagu Bahama jaszczurki Anolis sagrei, pochodzące z sąsiedniej wyspy. W 1991 naukowiec z Washington University, Jonathan B. Losos, postanowił sprawdzić, co się z nimi dzieje. 14 wysp różniło się ukształtowaniem terenu, florą i fauną, a więc stanowiły naturalne laboratorium ewolucyjne.

Wcześniejsze badania wykazały, że istnieje korelacja między długością nóg jaszczurki a jej środowiskiem. Te, które mieszkają na gałęziach drzew, mają krótsze nóżki, dzięki którym łatwiej im się tam poruszać. Te mieszkające na ziemi mają dłuższe nóżki, ułatwiające im bieganie. Losos zaczął łapać jaszczurki na różnych wyspach i mierzyć im nogi. Okazało się, że te 13 lat wystarczyło, żeby jaszczurki przystosowały się do środowiska. Naziemnym nogi się wydłużyły, a nadrzewnym skróciły.

Losos na tym nie poprzestał. Postanowił wykonać kontrolowane doświadczenie badające wpływ selekcji naturalnej na długość nóg jaszczurek. Poprzednie badania dowiodły, że Anolis sagrei woli biegać po ziemi, ale przenosi się na drzewa, kiedy w okolicy buszują drapieżniki. Losos uznał zatem, że tuż po wprowadzeniu do środowiska drapieżnika dobór naturalny będzie faworyzować długonogie i szybko biegające osobniki, którym łatwiej jest uciec przed wrogiem. Później, kiedy jaszczurki coraz więcej czasu zaczną spędzać wśród gałęzi drzew, do łask powrócą krótkie nóżki.lcarinatus.jpg

Naukowcy wprowadzili na sześć spośród wysepek dużą drapieżną jaszczurkę Leiocephalus carinatus, która występuje na pobliskich wyspach i czasem zasiedla mniejsze wysepki. Kolejne sześć wysepek posłużyło jako środowisko kontrolne, wolne od drapieżnika.

Sześć miesięcy po wprowadzeniu drapieżnika na wyspy okazało się, że liczebność populacji Anolis spadła o połowę w porównaniu z populacjami na wysepkach kontrolnych. Ponadto te jaszczurki, które przeżyły inwazję drapieżników, miały średnio dłuższe nogi, niż grupa kontrolna. W ciągu kolejnych sześciu miesięcy jaszczurki kryjąc się przed drapieżnikiem spędzały coraz więcej czasu na drzewach i pod koniec tego okresu trend się odwrócił – przeżyły te, które miały średnio krótsze nogi, niż populacje zamieszkujące wyspy kontrolne. A wszystko to w ciągu jednego pokolenia. Dobór naturalny zadziałał błyskawicznie. Naukowcy przewidują, że w kolejnych latach obecności drapieżnika jaszczurki Anolis nadal będą spędzać dużo czasu na gałęziach, a ich nogi staną się jeszcze krótsze, tak, jak stało się to w kilku przypadkach na Karaibach. Losos komentuje, że zmiany trendu w długości nóg zostały spowodowane przez zmianę zachowania, zapewne więc elastyczność zachowań może powodować niezwykle szybkie zmiany ewolucyjne. Roczny eksperyment jest opisany w Science. Autorzy kończą pracę słowami: „Biologia ewolucyjna jest ze swej natury nauką historyczną, ale połączenie doświadczeń dotyczących mikroewolucji oraz historycznej analizy makroewolucji umożliwia zrozumienie genezy różnorodności biologicznej”.

Mackubat, dzięki za linka 😉

Reklamy
Kategorie:biologia, ewolucja, nauka
 1. Listopad 19, 2006 o 4:07 pm

  nie ma sprawy Migg 😉 zawsze do uslug 😉

  z tego, co pamietam dokonywano rowniez ewolucji „w probowce” na muszkach owocowkach (inne zrodla pozywienia). po kilku pokoleniach udalo sie „stworzyc” dwa odrebne gatunki, ktore nie krzyzowaly sie ze soba. to jest wskaznikiem, ze rzyczywiscie mamy do czynienia z odrebnym gatunkiem.

 2. Listopad 19, 2006 o 4:17 pm

  Migg zauwazylem, ze Twoj blog ze strasznym opoznieniem pojawia sie w czytniku RSS. prawdopodobnie nie pingujesz postow. Sprobuj http://www.pingomatic.com – to powinno szybciej „dawac znac” o Twoich postach, nb bardzo ciekawych 🙂 .

 3. Listopad 19, 2006 o 4:31 pm

  Dzięki za info pingowe.
  Oczywiście w pracach Lososa nie ma co mówić o nowym gatunku, jeszcze za wcześnie 😉 . Trochę przykładów na porządną specjację wygrzebali z literatury jak zwykle niezawodni dyskutanci z talk.origins i zebrali tu i tu.

 4. Listopad 19, 2006 o 4:55 pm

  dzieki za info. czasm zagladam do talk origins, ale niezbyt czesto. przejze raz jeszcze dla poglebienia wiedzy 😉

 5. Listopad 20, 2006 o 9:03 am

  „Ale ponieważ zwykle dzieje się to powoli, nie zawsze łatwo zauważyć, że ten proces cały czas trwa.”

  ano wlasnie. to jest proces. a nie jakies tam pstryk (i stalo sie). podobnie jest z ociepleniem klimatu, to jest proces. dlatego zwykli ludzie (nie zajmujacy sie tym problemem naukowo) nie zdaja sobie z tego sprawy. ostatnio zbulbonilam sie czytajac wypowiedz jednego czlowieka w sieci, ktory stwierdzil, ze zmian klimatycznych nie ma, bo przeczytal.. „State of fear” Crichtona. i juz posiadl cala wiedze, mianowicie, ze climate change to bzdura. przypomina to argumentacje kreacjonistow.. rece opadaja 😦

 6. Listopad 20, 2006 o 9:33 am

  oczywiscie, ze zmiana klimatu nie istnieje. I tak jak teorie grawitacji mozna ja sobie w rzyc wsadzic (jak i cala fizyke newtonowsko-einsteinowska). kazdy oswiecony czlek wie, ze istnieje cos takiego, jak inteligentne spadanie, a nie jakas tam grawitacja 🙂

 1. Luty 12, 2009 o 5:49 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: