Strona główna > biologia, ewolucja, nauka > Feniks z genów

Feniks z genów

21 listopada, 2006 Dodaj komentarz Go to comments

Genom człowieka pełen jest różnych dziwnych sekwencji. Około 10% jego długości to retrotranspozony. Są to „skaczące” po genomie elementy, które podczas wędrówki po chromosomach wykorzystują odwrotną transkrypcję, tj. przepisywanie informacji z RNA na DNA. Spora ich część wygląda podobnie do retrowirusów, które przechowują swoją informację genetyczną na RNA, a podczas replikacji przepisują ją na DNA, które może być wklejone do zaatakowanego genomu gospodarza. Powszechnie uważa się, że retrotranspozony rozpoczęły swoje wędrówki jako prawdziwe retrowirusy, ale w większości coś się popsuło i tak już zostały. Retrotranspozony występują nie tylko u ludzi, można je znaleźć właściwie u wszystkich eukariontów.

Retrotranspozony pochodzące od wirusów to np. HERV, czyli ludzkie wirusy endogenne. Rodzina HERV-K obejmuje najmłodszych retrowirusowych pasażerów naszego genomu – część wskoczyła tam mniej niż 5 milionów lat temu. W przeciwieństwie do wielu innych „skoczków” u HERV-K zdarzają się funkcjonalne geny. Białka i mRNA kodowane przez te geny pojawiają się w łożysku oraz w niektórych komórkach nowotworowych. Same jednak nie są w stanie złożyć z siebie wirusa.

herv.JPGZnalazł się jednak ktoś, kto postanowił to zrobić za nie. Grupa naukowców z Francji postanowiła odtworzyć retrowirusa HERV. Porównali wszystkie znane retrotranspozony z rodziny HERV-K i ustalili prawdopodobną sekwencję. Na jej podstawie złożyli cząsteczkę DNA, umieścili w wektorze i wrzucili do hodowli komórek. I okazało się, że wirus, który od 5 milionów lat tkwił w naszym genomie, ożył – o ile można tak powiedzieć o wirusie 😉 . Szczęśliwi rodzice nazwali go Feniks. Okazało się nawet, że jak porządny wirus, jest w stanie infekować nowe komórki, ale na szczęście kiepsko mu to idzie. Prawdopodobnie ssacze komórki już dawno sobie z nim poradziły. W ten sposób otrzymaliśmy zaraźliwy dowód na to, że rzeczywiście w naszym genomie zakopane są resztki dawnych wirusów.

A do czego się nam przydają, to już całkiem inna historia.

Kategorie:biologia, ewolucja, nauka Tagi: , ,
  1. 21 listopada, 2006 o 9:04 am

    a do czego sie nam przydaja? 🙂

  2. 29 listopada, 2006 o 10:45 am

    Napisałam tu

  1. 22 czerwca, 2007 o 4:46 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: