Strona główna > ewolucja, polityka > Nature i Episkopat pochylają się nad ewolucją

Nature i Episkopat pochylają się nad ewolucją

Listopad 26, 2006 Dodaj komentarz Go to comments

Ciągle pojawiają się nowe reakcje na pomysły tria Giertych-Giertych-Orzechowski.

Rada Naukowa Episkopatu wydała dokument pt. „Kościół wobec ewolucji„. Biskupi wyraźnie piją do Macieja G., gdyż zaczynają od słów: „Zagadnienie ewolucji staje się dzisiaj na nowo przedmiotem sporów i dyskusji.” Następnie przypominają nauczanie papieży o ewolucji, w tym zdanie Jana Pawła II „Nowe zdobycze nauki każą nam uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą”, a także to, co o stworzeniu świata mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. Potępiają fundamentalistyczny kreacjonizm jako niezgodny z nauką katolicką i stwierdzają, że ewolucja pozostaje w harmonii z wielkim planem Boga.

Biskupi dodają też, że Kościół odrzuca ideologiczny ewolucjonizm – ten bezbożny – oraz że wszystke nauki zakładają istnienie rozumnego planu, bo bez niego nie byłoby ani czego poznawać, ani badać. Zauważają również, że teoria ewolucji dotyka tych samych pytań, na które daje odpowiedź wiara (Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? Jaki jest nasz początek? Jaki jest nasz cel?).

Dobrze, że powstał dokument wyjaśniający, jakie jest oficjalne stanowisko polskiego Kościoła. Szkoda, że jest w ogóle potrzebny.

Także na łamach Nature dyskusja o kreacjoniźmie się nie zakończyła. W artykule o antyewolucjonistach przytaczane są przykłady wpływania kreacjonistów na programy szkolne nie tylko z Polski i USA, ale także z Niemiec, Włoch, Rosji oraz Wielkiej Brytanii. W tej ostatniej powstały organizacje protestujące przeciwko wprowadzaniu pseudonauki do szkół (British Centre for Science Education czy Science, Just Science), a rząd odciął się od pomysłu wprowadzenia Inteligentnego Projektu na lekcje biologii. Ale i tam są różni politycy. Historię o tym, jak pewien postdoc korespondował ze swoim posłem na ten temat, można przeczytać tu.

Artykuł w Nature wspomina również o stosunku islamu do nauki ewolucji, oraz o tym, jak to wygląda w Turcji, gdzie podręczniki do biologii skłaniają się ku kreacjonizmowi. Konkluzja autorów jest dość oczywista – biolodzy powinni temu przeciwdziałać tłumacząc społeczeństwu teorię ewolucji.

Reklamy
Kategorie:ewolucja, polityka
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: