NPR

30 listopada, 2006 Dodaj komentarz Go to comments

Może minister edukacji zdąży jeszcze zmienić rozporządzenie o liście lektur szkolnych, i oprócz „Opowieści z Narnii” oraz „Pamięci i tożsamości” dorzuci tam „British Museum w posadach drży” Davida Lodge’a. Z recenzji: „Powieść porusza dylematy, przed którymi staje współczesny człowiek, chcąc żyć według nakazów kościelnych. Metoda naturalna jest przekleństwem życia Adama Appelby´ego. Kiedy ta myśl świta mu w głowie podczas pracy w British Museum, jego żona bezustannie śledzi w domu wskazania termometru„.

Będzie jak znalazł jako lektura dodatkowa do organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia kampanii pt. „Dbaj o płodność, bo możesz ją stracić” promującej naturalne metody planowania rodziny (NPR). Hasło dziwne – czy oznacza ono, że bez znajomości i/lub stosowania kalendarzyka i/lub metody objawowo-termicznej nie można mieć dzieci? Jak w takim razie rozmnażali się ludzie w dawnych czasach, kiedy nie wiedziano, jak przebiega cykl u kobiety?

Szefem Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny, który opracował kampanię, jest prof. Bogdan Chazan. Jako krajowy konsultant ds. położnictwa i ginekologii zdecydowanie sprzeciwiał się aborcji nawet w przypadkach dozwolonych ustawą. Jako kierownik Kliniki Położniczo-Ginekologicznej IMID w Warszawie powiedział „W naszej klinice nie wykonuje się przerwań ciąży ze względu na stan zdrowia matki lub powstałych w wyniku gwałtu”. Teraz zajął się antykoncepcją.

W Polsce potrzebna jest edukacja seksualna, bo poziom wiedzy na te tematy bywa różny.

Podczas zajęć wypisujemy na tablicy najczęściej stosowane metody antykoncepcyjne. Wielu uczniów mówi, że należy do nich stosunek przerywany. Gdy dowiadują się, że to nieprawda, robią wielkie oczy – mówi Aleksandra Józefowska z Pontona, który prowadzi w gimnazjach i liceach półtoragodzinne zajęcia o wychowaniu seksualnym.

Jednak ta kampania zapowiada się jak jej karykatura. Nie będzie nic o innych metodach antykoncepcji, ani o pigułkach, ani o prezerwatywach. Zapewne nie będzie też nic o tym, jak trudne czy frustrujące bywa stosowanie NPR.

Rzecznik ministerstwa przekonuje, że do „tej pory preferowało się metody chemiczne, a kampania ma dać szansę innym poglądom. Przecież mamy wolność światopoglądową”. Mamy? To fajnie. Czy następna kampania będzie promować sterylizację? Jak wolność światopoglądowa, to niech Ministerstwo sfinansuje kampanię Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. A może chociaż prezerwatywy? W końcu klasyfikuje się je do metod barierowych, a nie chemicznych.

Póki co jednak działania oraz wypowiedzi członków rządu i parlamentu są dziwnie zgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego – aborcja i sztuczna antykoncepcja nie, metody naturalne tak, in vitro nie. Jedyną nadzieją na zmianę ich podejścia do antykoncepcji jest chyba Benedykt XVI. Jeśli on zmieni zdanie na temat prezerwatyw, to może nasi rządzący pójdą za jego przykładem. A wygląda na to, że może się to przydać. Z informacji podanych na konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” wynika, że obecnie w Polsce do 65 proc. zakażeń dochodzi podczas stosunków seksualnych. Liczba zakażonych na świecie rośnie. Przewiduje się, że w ciągu 25 lat AIDS stanie się największym problemem zdrowotnym świata, więc może warto z nim walczyć także w Polsce, tak jak to robią we Francji czy w Wielkiej Brytanii.

Na deser ankieta wśród posłów, czy stosują antykoncepcję.

Kategorie:feminizm, medycyna, polityka
  1. 30 listopada, 2006 o 6:03 pm

    mysle, ze operujesz zbyt niezruzomialymi pojeciami 😉 … dla Ministerstwa 🙂 czy stosowanie prezerwatywy wykonanej z jelita np. byka to metoda naturalna? 😉

    katole zawsze byli ograniczeni, takie mowienie „w ciagu 25 lat AIDS stanie się największym problemem zdrowotnym świata” do ministrow nie dociera. no bo ich w rzadzie za ten czas nie bedzie. Krotkowzrocznosc sie klania i skrzywienie katolickie 🙂

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: