Strona główna > ewolucja, polityka > List(a) wykształciuchów u premiera

List(a) wykształciuchów u premiera

Za Światem Nauki i Gazetą Wyborczą:

List otwarty do premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie odwołania ze stanowiska wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego podpisało 1135 naukowców. W wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej” 14 października 2006 roku Mirosław Orzechowski nazwał teorię ewolucji kłamstwem i zaproponował rozpoczęcie rozmów w sprawie usunięcia nauczania ewolucjonizmu ze szkół i zastąpienia go kreacjonizmem. List ten został wysłany do adresatów w dniu 3 listopada 2006, po podpisaniu przez pierwszych piętnastu uczonych. Dziś został wysłany z pełną listą sygnatariuszy.

Warszawa, 1 grudnia, 2006

Pan Jarosław Kaczyński
Premier Rzeczpospolitej Polskiej

Wielce Szanowny Panie Premierze
My niżej podpisani pracownicy naukowi uniwersytetów i innych szkół wyższych, placówek Polskiej Akademii Nauk, oraz instytutów resortowych, stanowczo protestujemy przeciwko skandalicznej wypowiedzi wiceministra Mirosława Orzechowskiego w wywiadzie opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” w dniu 14 października 2006 roku, dotyczącej nauczania teorii ewolucji w szkołach. Pan Orzechowski w wywiadzie tym nazwał teorię ewolucji „kłamstwem” i porównał ją do stalinowskiej indoktrynacji i kłamstwa katyńskiego. Stwierdził, że kłamstwa nie należy uczyć zamiast prawdy, a za prawdę uznał kreacjonizm. Zaproponował rozpoczęcie rozmów w sprawie usunięcia nauczania ewolucjonizmu ze szkół.

Wypowiedź wiceministra Orzechowskiego wskazuje na jego niebywałą ignorancję w dziedzinie nauk przyrodniczych i całkowicie dyskwalifikuje go jako osobę zajmującą się w skali kraju edukacją polskich dzieci i młodzieży. To skrajnie nieodpowiedzialne oświadczenie wywołało lawinę protestów ze strony najpoważniejszych autorytetów i instytucji naukowych w Polsce i odbiło się szerokim, negatywnym oddźwiękiem za granicą (między innymi wypowiedź wiceministra była referowana w najbardziej prestiżowym piśmie naukowym Nature).

Usunięcie z programów szkolnych jednego z najważniejszych osiągnięć współczesnej nauki przyniosłoby nieobliczalne szkody Polsce i miałoby fatalny wpływ na rozwój cywilizacyjny i kulturowy kraju.
Uważamy przeto, że pan Mirosław Orzechowski nie ma kompetencji do sprawowania funkcji wiceministra Edukacji Narodowej w rządzie Rzeczpospolitej Polskiej i wzywamy Pana Premiera o odwołanie go z tego stanowiska.

Do wiadomości otrzymują:
Prezydent RP pan Lech Kaczyński
Minister Edukacji Narodowej pan Roman Giertych
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego pan Michał Seweryński

Pełna lista sygnatariuszy dostępna na stronach Świata Nauki i Gazety Wyborczej.

Kategorie:ewolucja, polityka
  1. 6 grudnia, 2006 o 9:57 am

    Też bym się pod tym podpisała:)

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: