Strona główna > biologia, ewolucja, medycyna, nauka, polityka > Filogenetyka w obronie bułgarskich pielęgniarek

Filogenetyka w obronie bułgarskich pielęgniarek

Grudzień 8, 2006 Dodaj komentarz Go to comments

Miesiąc temu zakończył się drugi już proces w sprawie pięciu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza (szóstki z Trypolisu), oskarżonych o umyślne zarażenie 426 libijskich dzieci wirusem HIV. Kaddafi zarzucił też medykom współpracę z CIA i Mossadem. Obrona twierdzi, że dzieci zostały zarażone wirusem HIV z powodu brudu i nieprzestrzegania norm medycznych w całym szpitalu. Wyrok ma zostać ogłoszony 19 grudnia. Poprzedni proces w 2004 roku zakończył się wyrokiem śmierci, jednak po apelacji obrony Sąd Najwyższy nakazał jego powtórzenie.

W sprawę zaangażowali się liczni naukowcy, pisząc do Kadafiego list otwarty w tej sprawie (podpisany przez ponad 100 noblistów). Nature wydrukowało też liczne oceny dostępnych danych i dokumentacji medycznej, między innymi opinię odkrywcy wirusa HIV, prof. Luca Montagniera. Badania niezależnych naukowców dowodzą, że w szpitalu Al-Fateh w Benghazi nie zachowywano standardów higieny. Połowa zarażonych wirusem HIV dzieci została też zarażona wirusami żółtaczki typu B albo C. Ponadto analiza dokumentacji szpitala wskazuje, że epidemia zaczęła się, zanim do szpitala przyjechały oskarżone pielęgniarki i lekarz.

Teraz Nature w przyspieszonym trybie opublikowała pracę międzynarodowego zespołu naukowców, która dostarcza alibi oskarżonym. Naukowcy przeprowadzili analizę sekwencji wirusów HIV oraz HCV pochodzących z próbek krwi zarażonych dzieci i na ich podstawie skonstruowali drzewo filogenetyczne (filogram) szczepów wirusów. Dzięki temu udało im się umieścić w czasie historię epidemii. Analiza sekwencji wirusa HCV (żółtaczki typu C) pokazała obecność trzech wariantów wirusów – jeden rozpowszechniony jest na całym świecie, natomiast dwa pozostałe są typowe dla Afryki i Bliskiego Wschodu. Analiza sekwencji wirusa HIV wskazuje na pochodzenie wszystkich wariantów HIV u zarażonych dzieci z jednego źródła. Ponadto udało się określić, że szczep HIV występujący u dzieci jest najbliższy szczepom z Afryki Zachodniej, co sugeruje naturalne rozprzestrzenianie, zapewne przez licznych emigrantów przyjeżdżających stamtąd do Libii pracować. Wyliczenia oparte na szybkości mutacji sekwencji wirusowych wskazują też, że epidemia rozpoczęła się przed przybyciem pielęgniarek i lekarza do szpitala. Mimo, że dopasowywanie zdarzeń ewolucyjnych do dat nie jest trywialne, w tym przypadku oszacowanie jest dokładne. Wpływa na to wysoka częstość mutacji wirusa HIV. Ponadto zespół naukowców wykorzystał do ustalenia dat kilka modeli, które wzajemnie się potwierdziły. Wyniki te potwierdzają zdanie obrony, że warunki panujące w szpitalu sprzyjały epidemii, i że zaczęła się ona przed 1998 r.

Analiza filogenetyczna HIV bywa wykorzystywana przez sądy. Od 1991 r. w USA, Szwecji, Francji i nie tylko posłużyła jako dowód w kilkudziesięciu sprawach dotyczących między innymi zarażenia wirusem przez szpitale czy dentystów. Pytanie tylko, czy w tej sprawie dowody naukowe będą miały jakiekolwiek znaczenie.

Reklamy
Kategorie:biologia, ewolucja, medycyna, nauka, polityka Tagi:
  1. Grudzień 25, 2006 o 8:22 pm

    Self-ping nie zadziałał, więc może w ten sposób:
    https://migg.wordpress.com/2006/12/25/nie-wszyscy-maja-mile-swieta/

  1. Lipiec 12, 2007 o 12:12 pm
  2. Lipiec 24, 2007 o 9:00 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: