Strona główna > biologia, ewolucja, nauka > Przeszkadzajka czyli interferencja RNA

Przeszkadzajka czyli interferencja RNA

Grudzień 11, 2006 Dodaj komentarz Go to comments

Sukcesy naukowe to powód do dumy. Oto, jak Stephen Colbert komentuje nagrodę Nobla, którą w tym roku otrzymali Andrew Z. Fire i Craig C. Mello za interferencję RNA (RNAi).

Co to jest interferencja RNA, w skrócie RNAi? To wyciszanie ekspresji genów w komórkach, w którym biorą udział krótkie cząsteczki dwuniciowego RNA, tzw. siRNA (small interfering RNA). W wyniku RNAi blokowana jest translacja wyciszanego mRNA albo jest ono cięte na kawałki i degradowane – tak, czy inaczej, nie powstaje kodowane przez to mRNA białko. Zjawisko to występuje u wielu organizmów eukariotycznych. Wykorzystywane jest przez nie jako przeciwwirusowy mechanizm obronny, a także do pilnowania, żeby ruchome elementy genomu (transpozony) nie narobiły za dużo szkód. Poza tym bierze udział w regulacji ekspresji niektórych genów.

RNAi jest też użytecznym narzędziem dla naukowców, którzy badają, jak działają geny. Próbuje się je także wykorzystać jako metodę leczenia niektórych chorób. Opis, jak to się robi, można zobaczyć na plakacie. Cały specjalny ogólnodostępny numer FEBS Letters z artykułami na temat RNAi jest tu – tom 579, numer 26 z 31 października 2005.

Biorące udział w interferencji RNA małe regulatorowe RNA można podzielić na dwie klasy: małe interferujące RNA (siRNA) i mikroRNA (miRNA). Klasyczna interferencja RNA zaczyna się od pocięcia obcego dwuniciowego RNA (np. wirusowego) na krótkie kawałki (21–25 par zasad). Zajmuje sie tym białko Dicer. Odmierza ono fragmenty RNA odpowiedniej długosci i je ucina. Tak powstają siRNA. Natomiast miRNA powstają jako długie cząsteczki prekursorowego miRNA przepisywane z DNA komórki na RNA przez RNA polimerazę II (tak samo jak matrycowe RNA). Ocenia sie, ze biorą udział w regulacji 30% ludzkich genów. Następnie kompleks białkowy okreslany jako mikroprocesor rozpoznaje powstające w transkrypcie pre-miRNA struktury szpilki do włosów i tnie czasteczkę na fragmenty o długosci ok. 65 nukleotydow. Składają się one z dwuniciowego fragmentu o długosci okolo 22 par zasad, na ktorego jednym koncu znajduje sie jednoniciowa pętelka, a na drugim króciutki jednoniciowy kawałek. Taka szpilka RNA jest transportowana do cytoplazmy, gdzie Dicer przycina ją do odpowiedniej długosci (likwidując też pętelke).

Odpowiedniej długosci miRNA i siRNA wiążą sie z kompleksem białkowym o aktywnosci endorybonukleazy (czyli przecinającym RNA) zwanym RISC (RNA-induced silencing complex – indukowany przez RNA kompleks wyciszający). Cząsteczki RNA rozwijają sie, a nastepnie kierują kompleks RISC do komplementarnych czasteczek mRNA. siRNA są idealnie komplementarne do mRNA i w takim przypadku jeden ze składników RISC – białko Argonauta – przecina cząsteczkę mRNA. Jesli cząsteczki nie są całkowicie komplementarne (jak to zwykle jest w przypadku miRNA), mRNA jest transportowane w miejsce, gdzie albo likwidują je inne endorybonukleazy, albo przynajmniej jest schowane przed rybosomami, dzięki czemu nie zachodzi translacja (produkcja białka kodowanego przez to mRNA). Tym miejscem są prawdopodobnie tzw. ciałka P.

Mechanizm RNAi ładnie pokazuje film zrobiony dla Nature.

Reklamy
 1. Grudzień 11, 2006 o 9:35 pm

  Fajowy ten filmik. Poziom skomplikowania się człowiekowi we łbie nie miesci dopóki tego nie zobaczy.

 2. Grudzień 13, 2006 o 3:43 pm

  hey, migg znalazlem ciekawe newsy, moze Cie zainteresuja:
  http://www.kurzweilai.net/news/news_single.html?id=6169
  http://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-12/lsu-lpd121106.php

  dobre do walki przeciw ID 🙂

 3. Grudzień 13, 2006 o 4:29 pm

  Laktoza czeka na poprawki – miałam dziś jazdy z komputerem i do tego xmas lunch, nie ma kiedy pisać 😉

 4. Grudzień 13, 2006 o 4:55 pm

  geee, alez ci naukowcy zabiegani 😉

 5. Anonim
  Styczeń 15, 2007 o 4:50 pm

  strasznie skąplikowane. więcej takich filmików po polsku.

 1. Luty 22, 2007 o 10:03 am
 2. Czerwiec 26, 2007 o 4:39 pm
 3. Lipiec 9, 2007 o 6:14 pm
 4. Grudzień 6, 2007 o 5:05 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: