Strona główna > biologia, ewolucja, nauka, polityka > Pan prezydent wypowiedział się na temat ewolucji?

Pan prezydent wypowiedział się na temat ewolucji?

Grudzień 16, 2006 Dodaj komentarz Go to comments

Pan prezydent na konferencji prasowej nazwał dziennikarkę TVN24 „małpą w czerwonym”. Początkowo tłumaczył się, że to była prywatna rozmowa podsłuchana przez dziennikarzy. Oczywiście miał rację – mogliśmy wreszcie zobaczyć, jak wygląda inwigilacja (prawicy): prezydent w trakcie tej konferencji prasowej był otoczony mikrofonami ze wszystkich stron. Dodał też, że „jego wypowiedź w stosunku do dziennikarki TVN 24 nie była absolutnie związana z określeniem jej urody, bo w tej kwestii jest dokładnie odwrotnie„. Dziś w Dzienniku szefowa gabinetu prezydenta tłumaczy, że określenie „małpa” to wyraz sympatii.

Ja jednak podejrzewam, że kryje się za tym coś więcej. Otóż prezydent przekazał w ten sposób swoje zdanie na temat ewolucji. A jest ono zbieżne z opinią Morrisa Goodmana i jego zespołu, który w artykule opublikowanym kilka lat temu w PNAS porównał sekwencje DNA 97 genów człowieka i szympansa, a także goryla, orangutana, małp wąskonosych, a także myszy. Sekwencje genów człowieka i szympansa są najbardziej podobne, co potwierdza, że jesteśmy bliskimi krewnymi. Goodman zaproponował zmiany w systematyce człowiekowatych. Uważa on, że do rodzaju Homo należy zaliczyć trzy gatunki: człowieka Homo sapiens, szympansa Homo troglodytes i bonobo Homo paniscus (obecnie nazwa gatunkowa szympansa to Pan troglodytes, a bonobo – Pan paniscus). Widać pan prezydent Kaczyński również uważa, że należy to zmienić.

Reklamy
 1. jarekw
  Grudzień 16, 2006 o 4:04 pm

  Żle. Homo Sapiens należy zdegradować do Pan Sapiens. Obserwując działania, wypowiedzi czy pomysły większości ludzi dochodzi się do wniosku, że od typowych szympansów róznią się jedynie wyglądem i bardziej zaawansowaną kultura. Agresja, schematyzm w działaniu i myśleniu, nieumiejętność przewidywania skutków podjętych decyzji, kult siły, kult stada, traktowanie samic itd są niemalże identyczne.

 2. Grudzień 17, 2006 o 2:01 pm

  chyba literóweczka – bonobo…

 3. Grudzień 17, 2006 o 7:24 pm

  Dzięki, już poprawiłam. Ale to wyjątkowo „literówkogenne” słowo – niektórzy twierdzą, że nazwa „bonobo” wzięła się od pomyłki w zapisywaniu nazwy wioski Bolobo w Kongu 😉

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: