Strona główna > biologia, medycyna, nauka > Skutki uboczne skutków ubocznych

Skutki uboczne skutków ubocznych

Grudzień 19, 2006 Dodaj komentarz Go to comments

Sildenafil to taka mała niebieska pigułka firmy Pfizer. Jego kariera zaczęła się niepozornie. Początkowo sądzono, że sildenafil znajdzie zastosowanie w leczeniu nadciśnienia lub choroby niedokrwiennej serca. Jednak dopiero odkrycie pewnych skutków ubocznych podczas I fazy prób klinicznych (i nie chodzi wcale o widzenie na niebiesko) spowodowało, że stał się sławny na cały świat. Niebieska pigułka została jednym z medycznych bestsellerów. Ale możliwości sildenafilu nie kończą się na leczeniu zaburzeń erekcji. Jest stosowany w nadciśnieniu płucnym, a niektóre badania sugerują, że pomaga także w chorobie Raynauda.

A ostatnio pojawiła się kolejna ciekawa informacja. Być może sildenafil uda się wykorzystać do walki z rakiem. Mimo, że organizm produkuje przeciwciała przeciwnowotworowe, nowotwory potrafią je zwalczać wykorzystując pochodzące ze szpiku komórki supresorowe MSC i regulatorowe limfocyty T. Proces supresji (wyciszania) odpowiedzi immunologicznej organizmu przez te komórki wymaga produkcji tlenku azotu. I tu dochodzimy do niebieskiej pigułki. Sildenafil zmniejsza bowiem ekspresję syntazy tlenku azotu. Naukowcy podali więc myszom cierpiącym na nowotwór jelita grubego sildenafil i okazało się, że lek powoduje zwiększenie liczby limfocytów T cytotokycznych i hamuje rozrost guzów o 50-70%. Gdyby udało się to powtórzyć u ludzi, byłaby to chyba pierwsza terapia antynowotworowa z przyjemnymi skutkami ubocznymi.

Reklamy
Kategorie:biologia, medycyna, nauka
  1. Grudzień 19, 2006 o 6:03 pm

    Juz Przybyszewski wspominal, ze na poczatku byla Chuc. Jak sie da ja okileznac, to da sie okielznac wszystko, nawet i nowotwor. :))) 😉

    pozdrawiam

  2. Grudzień 20, 2006 o 10:39 am

    a jednak wszystko sprowadza się do popędów – im więcej tym zdrowiej? 😀

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: