Strona główna > biologia, medycyna, nauka > Nie całkiem embrionalne komórki macierzyste

Nie całkiem embrionalne komórki macierzyste

Nature Biotechnochnology opublikowało pracę opisującą nowe źródło i nowy typ komórek macierzystych. Komórki te pochodzą z płynu owodniowego. Udało się z nich uzyskać komórki mięśniowe, tłuszczowe, nerwowe i jeszcze parę innych rodzajów. Miały odpowiednie markery powierzchniowe i zyskiwały funkcjonalność in vitro. Ponadto wstępne badania sugerują, że takie komórki mogą kontynuować różnicowanie do w pełni dojrzałych wyspecjalizowanych komórek po implantacji in vivo.


Około 1% komórek pływających w płynie owodniowym uzyskanych podczas amniopunkcji (pobrania płynu owodniowego) w celu wykonania badań prenatalnych ma antygen powierzchniowy c-Kit – receptor dla czynnika stymulującego komórki macierzyste. Poza tym na powierzchni tych komórek występują białka – markery charakterystyczne zarówno dla embrionalnych komórek macierzystych, jak i dla „dorosłych” (somatycznych) komórek macierzystych. Badacze uzyskali też owodniowe komórki macierzyste (ASF) o takiej samej charakterystyce od myszy.

W przeciwieństwie do embrionalnych komórek macierzystych ludzkie ASF nie tworzyły potworniaków (teratocarcinoma) po implantacji in vivo (czyli wszczepieniu do myszy), zachowując się pod tym względem jak somatyczne komórki macierzyste. Nie zaobserwowano też rearanżacji chromosomów ani skracania się telomerów, nawet po wielokrotnym pasażowaniu.

Uzyskane przez zespół Atali komórki AFS są pluripotentnymi komórkami macierzytymi, które mogą różnicować w wiele różnych wyspecjalizowanych typów komórek. Można je otrzymać przy okazji normalnych zabiegów amniopunkcji, a także z prenatalnej biopsji kosmówki i z biposji łożyska po porodzie, zatem jest nadzieja, że nikt nie będzie protestować przeciwko ich wykorzystaniu.

Plakat w formacie pdf opisujący rodzaje i przeznaczenie komórek macierzystych można obejrzeć tu.

Reklamy
Kategorie:biologia, medycyna, nauka
  1. Styczeń 23, 2007 o 12:59 pm

    dla ciekawych – Atilla pokazuje, jak wyizolować komórki macierzyste z łożyska w domu.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: