Strona główna > biologia, ewolucja, medycyna, nauka > Epigenetyka czterech komórek

Epigenetyka czterech komórek

Styczeń 17, 2007 Dodaj komentarz Go to comments

Wygląda na to, że nawet, kiedy zarodek ssaczy składa się zaledwie z czterech komórek, już wiadomo, że każdą czeka nieco inny los. Nie jest tak, że z jednej z nich powstanie tylko jeden typ „dorosłych” zróżnicowanych komórek, ale już wiadomo, czy większość jej potomstwa będzie trofoblastem (a potem łożyskiem), czy utworzy węzeł zarodkowy, z którego powstanie embrion. Od jakiegoś czasu uważano, że o tym, jaki los czeka komórkę zarodka, decydują mechanizmy epigenetyczne. Jednym z mechanizmów epigenetycznych jest modyfikacja chromatyny. Ukryte w jądrze komórkowym DNA jest owinięte wokół białek zwanych histonami. Zarówno DNA, jak i histony mogą ulegać metylacji, co wpływa na upakowanie chromatyny i na „dostępność” genów dla transktypcji, a co za tym idzie – na ich ekspresję.

Wiadomo, że wzór metylacji chromatyny ma wpływ na losy komórek na późniejszych etapach rozwoju. Zespół profesor Żernickiej-Goetz sprawdził, jak to wygląda w stadium czterokomórkowej zygoty u myszy. Zbadali metylację argininy w histonie H3, marker związany z aktywacją genów. Okazało się, że wyższy poziom metylacji występował w komórkach, które następnie stawały się w większości węzłem zarodkowym (żółte komórki na rysunku blastuli) i tą częścią trofoblastu, która do niego przylega (jasnoniebieskie komórki), natomiast najniższy poziom metylacji był w komórkach, które przeważnie tworzyły pozostałą część trofoblastu (granatowe komórki). Badacze zmusili więc komórki do produkcji większej ilości enzymu, który metyluje histon H3 w dwukomórkowych zygotach. Okazało się, że całe potomstwo takiej komórki staje się węzłem zarodkowym, a ponadto powoduje to zwiększenie ekspresji wielu białek związanych z pluripotencją – czyli zdolnością komórki do różnicowania się w dowolny typ komórek, charakterystyczną cechą komórek macierzystych (zwłaszcza tych zarodkowych – dorosłe mają zwykle nieco bardziej ograniczone możliwości).

Wygląda więc na to, że o losach komórki w zarodku rzeczywiście decydują czynniki epigenetyczne, i to już na etapie kilku komórek, a manipulacja metylacją histonów może zostać wykorzystana do wpływania na pluripotencjalność komórek macierzystych.

Ale żeby nie było za łatwo – w lutym tego roku w Science ukazała się praca, której wyniki sugerują, że już na etapie dwóch komórek mysiego zarodka ich los jest zdeterminowany, a decyduje o tym różnica w poziomie ekspresji genu Cdx2. Autorzy tej pracy twierdzili również, że jedna komórka daje początek tylko węzłowi zarodkowemu, a druga – tylko trofoblastowi. Zresztą dziwili się bardzo swoim wynikom, bo do tej pory większość badaczy uważała raczej, że decyzje o losach komórek podejmowane są później, niż po pierwszym czy drugim podziale. Jednak naukowcy z zespołu Żernickiej-Goetz nie wykryli ekspresji Cdx2 w badanych dwukomórkowych mysich zarodkach, a poza tym twierdzą, że potomstwo obu tych komórek tworzy zarówno węzeł zarodkowy, jak i trofoblast.(wykreślam, bo praca została wycofana ze względu na fałszowanie wyników – dzięki Enzo, że zwróciłeś mi uwagę)

 

Reklamy
 1. Styczeń 17, 2007 o 3:59 pm

  Ciekawy blog! Zapraszam do siebie.

 2. Enzo
  Styczeń 17, 2007 o 7:52 pm

  Z tą pracą w Science o Cdx2 to należy uważać. Są duże szanse, że wyniki są sfałszowane.
  http://www.sciencemag.org/cgi/pmidlookup?view=long&pmid=17068242

 3. Styczeń 17, 2007 o 8:50 pm

  No, ładnie. Jakoś mi to umknęło. Mam wrażenie, że ostatnio Science nie ma szczęścia.

 4. Styczeń 20, 2007 o 1:14 pm

  Tak czy siak lozysku trzeba robic pogrzeb, bo to tez jest zycie ktore nam JPII kazal celebrowac 🙂

 1. Luty 15, 2007 o 1:24 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: