Strona główna > biologia, ewolucja, medycyna, nauka > Wierny towarzysz

Wierny towarzysz

Były z nami od tak dawna, a tak długo nic o tym nie wiedzieliśmy. Przez lata podejrzewaliśmy, że chorobę wrzodową żołądka wywołują m. in. stresy czy jedzenie ostrych przypraw. Aż w końcu okazało się, że w większości przypadków odpowiada za to żyjąca w błonie śluzowej żołądka Gram ujemna bakteria Helicobacter pylori. Widziano ją dwa razy w XIX wieku (raz nawet opisał ją Polak), ale później o niej zapomniano. Jej ponowne odkrycie w 1983 i wyjaśnienie związku między jej występowaniem a chorobą wrzodową – a także pełna poświęcenia postawa jednego z badaczy, który ponoć wypił hodowlę bakterii, aby wykazać, że są przyczyną wrzodów – zostało w 2005 uhonorowane nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny.


Nature właśnie opublikowało pracę badającą nasze związki z H. pylori. Wygląda na to, że ludzie nosili tę bakterię w żołądkach zanim wywędrowali z Afryki. Porównanie sekwencji genów bakterii otrzymanych od pacjentów z różnych stron świata (Europy, Azji i Afryki) pozwoliło ustalić, że różnią się one między sobą w taki sam sposób, jak ludzkie sekwencje. Na przykład od dawna wiadomo, że populacja ludzi w Afryce jest najbardziej zróżnicowana genetycznie, a im dalej od Afryki Wschodniej, tym to zróżnicowanie jest mniejsze. I podobnie jest u H. pylori. Również w Europie mapa pokrewieństwa między bakteriami nakłada się na genetyczną mapę ludzkich migracji opracowaną wcześniej. Z obliczeń wynika też, że wędrówki ludzi i bakterii odbywały się w tym samym czasie, np. uważa się, że ludzie wywędrowali z Afryki 70 – 50 000 lat temu, a w przypadku H. pylori naukowcy ocenili moment opuszczenia Afryki na około 58 000 lat temu. Zatem wygląda na to, że Helicobacter pylori od 60 000 lat zwiedza świat razem z nami. Autorzy pracy mają też nadzieję, że badania nad zróżnicowaniem genetycznym H. pylori pozwolą dorzucić kilka cegiełek do wiedzy o tym, jak przebiegało to zwiedzanie świata w tych miejscach, co do których nadal istnieją wątpliwości.

Jeśli ktoś pragnie docenić wiernego towarzysza, jakim jest Helicobacter, to może sobie nawet kupić śliczną maskotkę.

Reklamy
 1. inhet
  Październik 27, 2007 o 7:59 pm

  Interesującym byłoby wiedzieć, jakie pozytywne strony ma nasza symbioza z tym „skrętkiem”. Bo gdyby ich nie było, nie mieszkałaby sobie w nas tak długo. Choroba wrzodowa w końcu wyeliminowałaby nosicieli.

 2. Wojtek
  Marzec 5, 2008 o 7:56 pm

  Ja wiem co zabija te bakterie Helicobacter pylori.
  Własnie w ten poniedzialen naukowcy z calego swiata dowiedli, z ebakterie ta mozna zabic dzieki Brokułom! powtarza, – „BROKULY”
  Brokuly sa przeciw helicobacterowe 🙂
  Poprostu usuwaja je tak, jak lawa rozstapia wszystko 😉

 3. Fairbairn
  Listopad 18, 2008 o 7:17 pm

  Mozecie podac prosze zrodla tych informacji (glownie chodzi o glowny artykol i te powiazania z grupami krwi)? Moj email: nktn@o2.pl
  Z gory serdecznie dziekuje!

 4. Listopad 19, 2008 o 2:57 pm

  co masz na myśli? info są podlinkowane do oryginalnych artykułów

 1. Marzec 9, 2007 o 2:54 pm
 2. Październik 31, 2007 o 1:46 am
 3. Grudzień 6, 2007 o 9:49 pm
 4. Maj 2, 2011 o 7:46 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: