Strona główna > biologia, ewolucja, nauka > Małpie polowanie z bronią

Małpie polowanie z bronią

Dopiero co odkryto, że szympansy używają kamiennych narzędzi do rozłupywania orzechów od ponad 4000 lat, a okazuje się, że potrafią dużo więcej. Już wcześniej obserwowano, że oprócz rozbijania orzechów kamieniami, używają innych narzędzi: patyczków i cienkich liści do wybierania termitów z gniazd, oraz zgniecionych liści jako „gąbek”, którymi zbierają wodę pitną z dziupli drzew. Teraz naukowcy zaobserwowali, że szympansy polują na małpiatki za pomocą dzid zrobionych z zaostrzonych patyków. Szympansy robią dzidę urywając gałąź i oczyszczając ją z liści i gałązek. Następnie ostrzą jej koniec zębami. Takie dzidy służą im do polowań – małpy silnie uderzają dzidą we wnętrza dziupli, w których kryją się małpiatki, co jakiś czas sprawdzając, czy odniosły sukces. W jednym przypadku udało się zaobserwować, że po uderzeniu dzidą szympans wyciągnął z dziupli małpiatkę i ją zjadł. Wygląda na to, że tak samo, jak w przypadku kamiennych narzędzi, również i polowania z dzidą małpy uczą się od innych członków grupy.

Mimo, że wśród szympansów myśliwymi są zazwyczaj samce, w przypadku polowań z dzidą zajmowały się tym głównie samice i młode osobniki. I to samice przekazują wiedzę o tej metodzie dalej. Naukowcy podejrzewają, że to właśnie szympansia płeć piękna wynalazła taki sposób polowań. Podobnie zresztą było w przypadku mycia patatów w wodzie morskiej przez makaki japońskie. Naukowcom udało się zobaczyć, jak młoda samica odkryła, że to skuteczna metoda pozbywania się piachu z jedzenia. Prześledzili też, jak wynalazek rozprzestrzenił się w populacji – najpierw nauczyły się inne młode małpy, później dorosłe samice, a dopiero na końcu samce. Tylko najstarsze samce nie dały się przekonać do tej nowinki technologicznej. Zatem wydaje się, że to samice są autorkami wynalazków związanych z narzędziami i nowymi technologiami.

Skoro szympansy używają narzędzi od tysięcy lat, i to bardziej różnorodnych, niż sądzono do tej pory, coraz więcej badaczy uważa, że nasz i szympansa wspólny przodek też ich używał. Niestety choć najstarsze znane kamienne narzędzia używane przez ludzi mają ok. 2,5 mln, drewniane narzędzia raczej nie mają szans zachować się tak długo – znamy jedynie włócznie mające 400 tys lat. A nasz wspólny przodek żył 4-7 mln lat temu.

Filmy z szympansami używającymi kamiennych narzędzi można znaleźć tu, a tu i tu szympansa z dzidą.

Kategorie:biologia, ewolucja, nauka
 1. Luty 23, 2007 o 5:06 pm

  Szympanse nie sa takie glupie. Pare lat temu wpadl mi w rece artykul o strategicznym planowaniu przez te malpy. Zdaje sie, a obserwacje to potwierdzaja, ze mamy wiele z nimi wspolnego. W Afryce, jedne plemiona szympansow eksterminowaly drugie plemie, czyli przejawiaja typowo ludzkie zachowanie – walke o terytorium, w dodatku bezwzgledna walke. Przy tym nie robily tego bezmyslnie, ale zaplanowaly atak dosyc dokladnie. No i na koniec jednego plemienia szympansiego juz nie ma.

 2. Luty 24, 2007 o 11:21 am

  Dodam tylko, że włócznie z Schoningen są porządnymi grubymi drzewcami długości 2 metrów z dokładnie zaostrzoną koncówką, którą nasi przodkowie utwardzali w ogniu, a nie cieniutkimi ledwo zaostrzonymi patyczkami.

  Przed chwilą wygrzebałem, że Craig Stanford, jeden znaukowcow, którzy podglądali senegalskie szympansy, powiedział Washington Post, iż odkrycie wzmacnia tezę, że nasi przodkowie używali takich „szympansich” włóczni byc może już 5 milionów lat temu, ale uważam, że o dowody będzie szalenie ciężko.

 3. Luty 24, 2007 o 4:04 pm

  Narzędzia narzędziami, ale na mnie największe wrażenie robi jednak to „wpadanie na pomysł” zaobserwowane u szympansów, a świadczące o zdolności do abstrahowania. (Chodzi mi o eksperymenty z bananem zawieszonym tak, że małpa mogła go dosięgnąć jedynie po zbudowaniu piramidy ze skrzyń albo po połączeniu dwóch rurek.)

 4. pryt
  Maj 11, 2007 o 11:24 am

  Jestem uczennicą szkoły podstawowej nr 6. Mam 13 lat i moim zdaniem kłusownictwo to okrutna rzecz. Nie powinno zabijać sie bezbronnych małp mają swój dom i rodzine. Jest to dla mnie przestępstwo i powinno być karalne, a małpy powinny już byc pod ochroną.

 5. Anonim
  Marzec 10, 2008 o 4:16 pm

  Ostatnia z wypowiedzi jest trochę nie na temat, bo nie ma zbyt wiele wspólnego z ich inteligencją

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: