Strona główna > biologia, ewolucja, nauka > Zimno przyspiesza ewolucję

Zimno przyspiesza ewolucję

Tropiki charakteryzują się większą bioróżnorodnością, niż chłodniejsze rejony. Zatem wydaje się oczywiste, że to właśnie w tropikach powstaje najwięcej nowych gatunków. Tymczasem z pracy opublikowanej właśnie w Science wynika, że jest odwrotnie. Jej autorzy porównali wiek 309 par żyjących gatunków siostrzanych (najbliżej spokrewnionych par pochodzących od wspólnego przodka) ptaków i ssaków Ameryki żyjących od tropików po biegun. Do ustalenia wieku gatunków użyli sekwencji genu kodującego cytochrom b, leżącego w genomie mitochondrialnym, ponieważ dotychczasowe badania wykazują, że tempo ewolucji tego genu u ptaków i ssaków jest dość stałe, zatem jest on często wykorzystywany jako zegar molekularny dla tych dwóch taksonów.


Analiza DNA przeprowadzona przez Weira i Schlutera wykazała coś zadziwiającego. Otóż najbliższe gatunki ptaków i ssaków żyjące w okolicach równika rozdzieliły się średnio 3,4 mln lat temu, natomiast te mieszkające bliżej biegunów zaledwie milion lat temu. Ponadto analiza haplotypów sugeruje, że sam proces specjacji – czyli powstawania nowych gatunków – w tropikach przebiega wolniej, choć trudno powiedzieć, co jest tego przyczyną. Naukowcy twierdzą, że ich wyniki oznaczają, iż im bliżej bieguna, tym częściej powstają nowe gatunki. Ale w tak trudnych warunkach większość nowych gatunków jest skazana na zagładę, czyli wymieranie gatunków jest dużo szybsze. I dlatego jest ich tam mniej, ni w tropikach. Oczywiście nie należy zapominać, że są to średnie szacunki, pomijające ograniczone geograficznie zmiany w tempie specjacji i wymierania.

Nie należy jednak zapominać, że na bioróżnorodność wpływa nie tylko szerokość geograficzna. Inne czynniki opisuje ten artykuł.

Reklamy
Kategorie:biologia, ewolucja, nauka
  1. jinlong
    Marzec 17, 2007 o 10:10 am

    A czy autorzy wzięli pod uwagę, że „przed chwilą” mieliśmy serię zlodowaceń, które na pewno zwiększyły presję selekcyjną i przyspieszyły opróżnianie nisz (wymieranie gatunków)?

  2. Marzec 18, 2007 o 10:29 am

    Też byłbym za zmiennością środowiska. W ustlonych i trwałych warunkach gatunki są dobrze przystosowane i gdy pojawi się jakiś mutant to ma newielkie szanse, by z nimi konkurować. Natomiast w środowisku zmiennym jego szanse będą większe.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: