Strona główna > biologia, ewolucja, nauka, uśmiech > Filogenetyka zwierząt niezwykłych

Filogenetyka zwierząt niezwykłych

Kwiecień 1, 2007 Dodaj komentarz Go to comments

W wielu miejscach na świecie widuje się tajemnicze małpoludy lub pozostawione przez nie ślady. W Ameryce Północnej żyje Wielka Stopa (Sasquatch), a w Tybecie yeti. Być może są to nieopisane dotychczas gatunki małp lub przedstawiciele któregoś z uznawanych powszechnie za wymarłe gatunków hominidów. Jednak przez długie lata ich taksonomia budziła wątpliwości. Na szczęście taksonomom przyszli z pomocą biolodzy molekularni.

W 1992 Peter Matthiessen i Thomas Laird wędrując po dolinie Sao Kohla w Himalajach odkryli niezwykłe ślady w śniegu. Ich miejscowi przewodnicy zidentyfikowali je jako ślady yeti. Ponadto ekipie udało się znaleźć kręcone włosy, które miejscowi również zidentyfikowali jako futro yeti. Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził analizę tych włosów. Zsekwencjonowali fragment genu kodującego mitochondrialne 12S rRNA (RNA rybosomalne) i porównali otrzymaną sekwencję z sekwencjami 12S rRNA dostępnymi w bazach danych. Wyniki okazały się zaskakujące.

Analiza podobieństwa tych sekwencji pozwoliła na skonstruowanie drzewa filogenetycznego, określającego pokrewieństwo między różnymi grupami zwierząt. Okazało się, że yeti jest najbliżej spokrewnione z ssakami kopytnymi, a konkretnie z nieparzystokopytnymi. Zatem niezwykłe podobieństwo morfologiczne yeti do naczelnych jest wynikiem konwergencji, czyli powstawania podobnych cech u niespokrewnionych organizmów pod wpływem działania doboru naturalnego faworyzującego pewne rozwiązania w podobnych warunkach środowiskowych (Milinkovitch i in. „Molecular phylogenetic analyses indicate extensive morphological convergence between the ‚yeti’ and primates”, Mol Phylogenet Evol 31 (2004): 1-3 [PDF])

Analiza filogenetyczna pomogła także w rozwiązaniu zagadki pozycji taksonomicznej Wielkiej Stopy. W 2005 mieszkańcy Teslin w Yukon zobaczyli duże dwunożne zwierzę przedzierające się przez krzaki. Zwierzę zostawiło ślad stopy o długości 43 cm i szerokości 11,5 cm oraz kosmyk włosów. Także i w tym wypadku przeprowadzono analizę DNA, wykorzystując fragment sekwencji mitochondrialnego DNA (mtDNA) używany często do badania pokrewieństw między różnymi taksonami zwierząt. Okazało się, że Wielka Stopa sytuuje się wśród parzystokopytnych, a jego najbliższymi krewnymi są przedstawiciele gatunku Bison bison. Oczywiście nie można wykluczyć, że sierść bizona trafiła tam przypadkowo, ale równie prawdopodobny wydaje się wniosek, że tak samo, jak w przypadku yeti, i tu mamy do czynienia z ewolucją konwergentną (Coltman i Davis „Molecular cryptozoology meets the Sasquatch” Trends Ecol Evol 21 (2006):60-1 [PDF]).

 1. sz
  Kwiecień 1, 2007 o 12:26 pm

  fajny dowcip primaaprilisowy 🙂

 2. Kwiecień 1, 2007 o 2:32 pm

  A pewnie. Yeti to jest przecież gatunek dzikiego kota. Taki wyrośnięty i z pltfusem.

 3. Kwiecień 1, 2007 o 2:46 pm

  Hoko, z ilustracji wynika, że to wyrośnięty koń. Może i z platfusem 😉

 4. Kwiecień 1, 2007 o 4:00 pm

  A skąd ta ilustracja, hę? Ktoś narysował? A może nie dowidział… Albo ciemno było, ot co. Ja tam stawiam na kota. 😉

 5. jarekw
  Kwiecień 1, 2007 o 11:42 pm

  Gratulacje!Odnalazłaś zaginione ogniwo ewolucji między małpą a Giertychami…

 6. Kwiecień 2, 2007 o 5:20 am

  Brawo, Jarekw ma rację. Zawsze myślałam, że to musi być coś takiego… 😀

 7. Kwiecień 2, 2007 o 7:59 am

  Pamiętacie Słynny Kabaret: „Jesteś brakującym ogniwem w teorii ewolucji”.

 8. greg
  Sierpień 29, 2007 o 10:05 am

  chyba to krzyżówka małpy z koniem?????????????????

 9. Listopad 17, 2008 o 6:19 pm

  Wedłu mnie to połączenie małpy z niedzwiedziem…Bo tak musiał być duzy silny to sie zgadza ale zeby aż tak zwinny może jeszcze odrobina kota i dkoro mial tak dlugie wlosy to troche brody koziolka matolka i masci na jej porost xD

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: