Co łączy alergie i choroby autoimmunologiczne?
Naukowców od dawna intryguje związek między chorobami autoimmunologicznymi a alergią. O tym, co może powodować, że występują coraz częściej, czyli o „hipotezie higieny„, już wspominałam. Różne zespoły badawcze próbują też wyjaśnić możliwe molekularne mechanizmy stojące za tym związkiem.
TSLP to przypominająca interleukinę-7 limfopoetyna, kodowana przez gen znajdujący się na chromosomie 5. Wydzielają ją głównie komórki nabłonkowe, keratynocyty i komórki grasicy, a działa na komórki linii hematopoetycznej (w tym monocyty, komórki dendrytyczne i limfocyty B). Białko to jest zaangażowane w różnicowanie się limfocytów B oraz w proliferację limfocytów T i różnicowanie się limfocytów Treg (regulatorowych). Miejscowe podwyższone stężenie TSLP obserwuje się w astmie i atopowym zapaleniu skóry. Poza tym kiedy zmusi się myszy do produkcji większej ilości TSLP w skórze albo w płucach, rozwijają się u nich objawy odpowiednio zapalenia skóry albo astmy. Uznano więc, że zwiększona ekspresja TSLP powoduje aktywację komórek dendrytycznych, które z kolei wpływają na rozwój odpowiedzi immunologicznej typu Th2, typowej dla alergii (Liu 2006). Przemawia za tym fakt, że TSLP powoduje uruchomienie transkrypcji interleukiny 4, jednego z głównych graczy w alergii.
Grupa naukowców z Waszyngtonu postanowiła zbadać, jak właściwie TSLP wpływa na dojrzewanie limfocytów B. Wykorzystali do tego celu myszy transgeniczne, które mają gen kodujący TSLP pod kontrolą promotora działającego jedynie w komórkach skóry, i to wtedy, kiedy myszy poda się odpowiedni antybiotyk. Okazało się, że zwiększenie ilości TSLP w skórze powoduje przyspieszenie powstawania limfocytów B w szpiku kostnym, i przedwczesne opuszczanie przez nie szpiku. Przez to w krwi i śledzionie gromadzi się zbyt wiele niedojrzałych limfocytów B. Nadmiar komórek produkujących przeciwciała zaowocował również pojawieniem się krioglobulin (przeciwciał wytrącających się w niskich temperaturach, które towarzyszą wielu chorobom, także autoimmunologicznym), oraz wystąpieniem objawów zapalenia kłębuszków nerkowych wywołanego przez kompleksy immunologiczne (czyli przeciwciała związane z antygenem) – takie kompleksy odkładając się w nerkach mogą spowodować powstanie tam reakcji zapalnej.
Naukowcy podejrzewają, że choroby zapalne i alergiczne, którym towarzyszy zwiększona ekspresja TSLP, mogą spowodować rozluźnienie kontroli nad dojrzewaniem limfocytów B, a w rezultacie wypuszczenie do organizmu limfocytów autoreaktywnych, produkujących przeciwciała skierowane przeciw białkom organizmu, co kończy się chorobami autoimmunologicznymi.
Wesołych Świąt! Niech to będzie Dobry Początek! 🙂
To bardzo ciekawa notka, zwłaszcza dla alergika. Patrzę sobie, jak bardzo poszła do przodu wiedza na ten temat. Jak zaczynałam być alergikiem (40 lat temu) mało kto wierzył w katar sienny, a co dopiero choroby autoagresyjne… Pozdrawiam!
Czy to znaczy, że np. małopłytkowość plamista zdiagnozowana jako „samoistna” mogła być przyczyną alergii?
Tfu, skutkiem?
Mrw – nie wiem.
Ale wygląda na to, ze czasem coś może łączyć małopłytkowość i alergie.
W zespole Wiskott-Aldrich występują równocześnie małopłytkowość i podwyższony poziom IgE (dość typowy objaw alergii), i być może gen, którego mutacja powoduje WAS, wpływa tez na przebieg atopowego zapalenia skory (Bradley i in. 2007).
A, i jeszcze nadwrażliwość na antykoagulanty (np. heparynę) może powodować małopłytkowość. I może jak dorwę subskrypcje do tego artykułu, to znajdę jeszcze jakieś związki.
Hm… w poniedziałek pocieły mnie po łydkach jakieś owady strasznie swędziało. W środe robiłem badania krwi i okazało sie że mój poziom płytek jest nieco poniżej normy ??? Jestem alergikiem przynajmniej 2 razy w roku mam spore problemy z błonami sluzowymi gardła, nosa i oczu. Pozdrawiam.
alergie wziewne na wszystko – to określa mój stan 😦 na dziś medycyna niewiele może pomóc … oczyszczanie powietrza i siedzenie w domu …. to mój problem 😦