Strona główna > biologia, ewolucja, polityka > Zmiany programowe?

Zmiany programowe?

Kwiecień 16, 2007 Dodaj komentarz Go to comments

Dawno, dawno temu pewien wiceminister powiedział:”Podzielam opinię, że teoria ewolucji jest jednym z szeregu kłamstw, których uczy się w szkołach. Nie wszystkie jesteśmy w stanie usunąć z dnia na dzień. Korygujemy na bieżąco to, co jest do skorygowania w lekturach i w programach nauczania.

Potem zapadła cisza i już nikt nie mówił o korektach programów szkolnych. I nadal nie mówi. Tylko, że jakiś czas temu pojawiła się koncepcja, że należałoby wprowadzić do szkół filozofię. Początkowo minister Giertych mówił o zastąpieniu filozofią jednej godziny religii/etyki, argumentując, że „chrześcijanin powinien mieć tę samą wiedzę na temat Arystotelesa czy Sofoklesa, co ateista o św. Tomaszu czy Janie Pawle II„.

Jednak Kościół nie chce tak po prostu oddać jednej godziny religii. Według „Dziennika” „godzi się na omawianie zagadnień filozoficznych w ramach katechezy pod warunkiem, że religia bądź etyka staną się przedmiotami obowiązkowymi„. Niewątpliwie na to czeka cała Polska od momentu wprowadzenia religii do szkół – że katecheza stanie się wreszcie obowiązkowa….

Inne rozwiązanie zaproponował Mirosław Handke (minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka i obrońca tytułu magisterskiego innego polityka AWS, Andrzeja Anusza, któremu po sądownym udowodnieniu plagiatu pracy magisterskiej rektor usiłował odebrać ten tytuł). Mirosław Handke sugeruje, że „filozofia powinna pojawić się jako odrębny przedmiot. Jeżeli MEN zdecydowałoby się uprościć programy nauczania przedmiotów przeładowanych informacjami, np. biologii, na pewno udałoby się wygospodarować godzinę na naukę filozofii„. „Dziennik” twierdzi, że minister edukacji nie wyklucza takiego rozwiązania.

Mam dziwne przeczucie co do tego, jak może wyglądać to uproszczenie programu nauczania biologii.

Maria-Dora – dzięki za inspirację.

Reklamy
Kategorie:biologia, ewolucja, polityka
  1. Kwiecień 17, 2007 o 7:41 am

    Ech… Najlepszy pomysł, na jaki mógłby wpaść nasz drogi minister edukacji (a wprowadzenie filozofii do szkoły, nawet kosztem innych przedmiotów, to moim zdaniem pomysł dobry – filozofia powinna być w szkołach), nie wzbudzi mojego entuzjazmu, bo zawsze będę się bać o wykonanie…

  2. Kwiecień 17, 2007 o 2:58 pm

    Mam to samo zdanie co Quaero.
    Mam dziwne przeczucie co do tego, jak może wyglądać filozofia przy Braciach Mniejszych.

  1. Kwiecień 19, 2007 o 2:07 pm
  2. Lipiec 3, 2007 o 12:00 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: