Edycja RNA

29 kwietnia, 2007 Dodaj komentarz Go to comments

W procesie transkrypcji na matrycy DNA powstaje cząsteczka RNA. U eukariotów taka cząsteczka nie jest jeszcze dojrzała – potrzebna jest jeszcze tzw. obróbka posttranskrypcyjna (np. dodawanie czapeczki, ogona poliA i wycinanie intronów). Ale we wszystkich królestwach organizmów żywych zdarza się, że RNA poddawane jest jeszcze jednemu rodzajowi obróbki. Proces ten – nazywany edycją RNA – polega na zmianie sekwencji transkryptu tak, że różni się ona od wyjściowej sekwencji DNA.

Pierwszy raz takie cudo zaobserwowano w mRNA kodowanych przez DNA mitochondrialne świdrowców (Trypanosoma). Świdrowce potrafią dodawać lub wycinać uracyl (U) z cząsteczki RNA. Następnie odkryto jeszcze inne rodzaje edycji mRNA. U niektórych wirusów dodawane są dodatkowe guaniny (G). U roślin w transkryptach pochodzących z DNA mitochondriów i chloroplastów występuje edycja C-U, czyli przekształcanie cytozyny w uracyl, a także rzadsza edycja U-C. U śluzorośli (Physarum) dodawane są pojedyncze C albo pary nukleotydów w różnych kombinacjach, a wycinane trójki AAA. U ssaków zaobserwowano dwa rodzaje edycji RNA. Jeden to przekształcenie cytydyny w urydynę (C-U), a drugi – przekształcenie adenozyny w inozynę (A-I), która zachowuje się jak G. Ten pierwszy występuje między innymi w mRNA kodującym apolipoproteinę B (apoB), a enzym katalizujący tę reakcję to APOBEC1. Ten drugi jest częściej spotykany, a enzymy katalizujące tę reakcję nazywają się ADAR. Poza tym i u bakterii, i u eukariotów spotykana jest edycja tRNA (A-I) prowadzona przez enzymy ADAT, z których prawdopodobnie wyewoluowała rodzina ADAR.

Jak dotąd odkryto ok. 30 genów, których sekwencje kodujące podlegają edycji A-I na etapie transkryptu. Kilka z nich ulga ekspresji w układzie nerwowym. Przykładem może być edycja 99% mRNA dla GluR-B, podjednostki receptora kwasu glutaminowego, jednego z ważniejszych neuroprzekaźników. Edycja ta zmienia pojedynczy aminokwas, co wpływa na przepuszczanie wapnia przez kanały jonowe zawierające tę podjednostkę. Jeśli myszy pozbawi się enzymu ADAR2, który jest odpowiedzialny za edycję mRNA dla GluR-B, wykazują objawy przypominające epilepsję, umierają młodo, a w niektórych częściach mózgu można zaobserwować neurodegenerację. Wiadomo również, że ADAR1 jest związany z obroną przed wirusami – mutacje genomu wirusa przez zmianę adenozyn w inozyny często powodują, że kodowane w nim białka stają się nieaktywne. Edycja RNA może też wpływać na interferencję RNA.

Reklama
Kategorie:biologia, ewolucja, nauka Tagi:
  1. Anonim
    11 lutego, 2008 o 8:13 am

    wystarczy pszczołom podać FUMOGOLINE

  1. 3 Maj, 2007 o 9:19 pm
  2. 26 Maj, 2011 o 5:48 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: