Strona główna > biologia, ewolucja, nauka > Chromosom na niedzielę – chromosom 8

Chromosom na niedzielę – chromosom 8

Chromosom 8 ma około 146 milionów par zasad. Zawiera 793 genów kodujących białka, 301 pseudogenów i 13 genów kodujących tRNA. Powstał już po oddzieleniu się linii rodowych małp wąskonosych i małp szerokonosych, ponieważ u kapucynek i marmozet odpowiadają mu dwa chromosomy. Na Wikipedii można znaleźć krótką listę chorób związanych z genami leżącymi na tym chromosomie.

Końcowe 15 Mb na krótkim ramieniu chromosomu 8 u ludzi i u szympansów jest bardzo różne. To największe zróżnicowanie, jakie zaobserwowano w autosomach. Także wśród ludzkiej populacji te sekwencje charakteryzują się dużym polimorfizmem. Na tym obszarze znajduje się gen MCPH1, którego wariant być może otrzymaliśmy od Neandertalczyków, a także grupa genów kodujących defensyny – małe, bogate w cysteinę peptydy zaangażowane w obronę przed infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi. Produkowane są przez komórki układu odpornościowego (np. granulocyty i makrofagi) oraz komórkinabłonka wielu narządów. Działają m. in. przez inaktywację wirusów i aktywację enzymów lizujących ściany komórkowe bakterii. Polimorfizm defensyn (także dotyczący ilości kopii genów) może wiązać się z mniejszą lub większą podatnością na choroby, np. na chorobę Crohna (Fellermann i in. 2006).

Przypominające defensyny bogate w cysteinę peptydy broniące przed infekcją występują niemal wszędzie. Można je znaleźć np. u grzybów, bezkręgowców i kręgowców. Są podobne do siebie na tyle, że niektórzy uważają, iż wszystkie wywodzą się od wspólnego przodka (Lehrer 2007). U zwierząt występują trzy rodzaje defensyn – alfa, beta i theta. Analiza sekwencji wskazuje, że alfa i beta-defensyny mają wspólnego przodka, a theta wyewoluowały z alfa-defensyn. Alfa-defensyny występują tylko u ssaków, a theta-defensyny jedynie u niektórych naczelnych. Ludzie mają tylko alfa- i beta- defensyny. Możliwość wytwarzania theta-defensyn stracili przez mutację (przedwczesny kodon stop), która zaszła prawdopodobnie ok. 7 milionów lat temu (Nguyen i in. 2003). Być może sporo na tym straciliśmy – kiedy naukowcy sztucznie wyprodukowali defensynę kodowaną przez ludzki gen, okazało się, że chroni ona limfocyty przed infekcją wirusem HIV (Cole i in. 2002). Bez subskrypcji o ewolucji alfa-defensyn można poczytać np. tu, a beta – tu.

Na chromosomie 8 leży także gen c-myc, protoonkogen, którego ekspresja jest podwyższona w wielu ludzkich nowotworach. Może się on pochwalić własną stroną internetową, na której znajduje się dużo artykułów przeglądowych o jego roli.

Reklama
Kategorie:biologia, ewolucja, nauka Tagi:
  1. sz
    6 Maj, 2007 o 1:04 am

    ooo fajna sprawa takie naprawienie czegos co sie zepsulo 7 milionow lat temu!

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: