Strona główna > biologia, medycyna, nauka > Osobiste genomy

Osobiste genomy

James Watson, współtwórca modelu przestrzennego helisy DNA, otrzymał wczoraj dwie płyty DVD zawierające sekwencję jego własnego genomu. Sekwencjonowanie przeprowadzono metodą 454, a zabrało to zaledwie dwa miesiące i kosztowało milion dolarów. W „projekcie Jim” wzięły udział firma 454 Life Sciences i centrum sekwencjonowania Baylor College of Medicine. Projekt HUGO trwał 10 lat i kosztował miliardy dolarów, a uczestniczyły w nim instytuty naukowe z różnych stron świata. Niemal pełna sekwencja genomu Watsona została podana do publicznej wiadomości, z wyjątkiem genu ApoE. Jeden z wariantów tego genu zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, i Watson zdecydował, że nie chce wiedzieć, jakie ma allele tego genu.

Watson nie jest pierwszym człowiekiem, którego osobisty genom został zsekwencjonowany. Ludzki genom zsekwencjonowany w ramach projektu HUGO pochodził od kilku anonimowych osób. Podobnie miało być z próbkami sekwencjonowanymi równocześnie przez konkurencję – prywatną firmę Celera Genomics. Okazało się jednak, że większość sekwencji użytych przez tę firmę pochodziła od jej szefa – Craiga Ventera. Venter opuścił Celerę i w zeszłym tygodniu przedstawił pełną sekwencję swojego osobistego genomu, której odczytanie przeprowadził jego nowy instytut. Venter dowiedział się z projektu, że ma wariant ApoE4, który zwiększa ryzyko Alzheimera, i pod wpływem tej informacji rozpoczął przyjmowanie leków wpływających na metabolizm lipidów.

Niektórzy uważają, że już wkrótce koszt sekwencjonowania genomu pojedynczego człowieka spadnie do 10 000 dolarów, a wtedy będzie można sekwencjonować genomy poszczególnych pacjentów dla potrzeb medycyny. Na razie NHGRI ogłosił, że planuje zsekwencjonowanie genomów 1000 osób, mających chorobę niedokrwienną serca. W kolejce czekają też inni, np. naukowiec George Church, który jest jednym z ochotników w finansowanym przez siebie prywatnym „projekcie osobistego genomu”. Poza tym na chętnych, którzy zsekwencjonują 100 ludzkich genomów w 10 dni czeka nagroda w wysokości 10 milionów dolarów. Na liście osób, których genomy mają być zsekwencjonowane, znajdują się liczne znane osobistości, m. in. Larry King, Stephen Hawking, Larry Page, Paul Allen i Michael Milken.

Co sądzicie o sekwencjonowaniu genomów sław? A może chcielibyście dopisać kogoś do tej listy?

Reklamy
Kategorie:biologia, medycyna, nauka
 1. sz
  Czerwiec 1, 2007 o 10:55 am

  GATTACA! :-O

 2. Czerwiec 2, 2007 o 7:44 am

  Hmm… Migg, wybacz mi moją ignorancję proszę, ale z czego wynika tak długi czas sekwencjonowania? Jest to ograniczenie mocą obliczeniową komputerów czy może co innego stoi na przeszkodzie?

 3. Czerwiec 2, 2007 o 10:33 am

  To ja też chcę!! 🙂
  I podzielam zdanie Ventera – lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć.

 4. sz
  Czerwiec 2, 2007 o 11:49 am

  lepiej wiedziec, ale zalezy KTO wie, np. jezeli nie dostaniesz ubezpieczenia medycznego bo ONI wiedzą że zachorujesz to już nie jest takie fajne 😛

 5. Czerwiec 2, 2007 o 8:45 pm

  Za parę lat każdy będzie dostawał DVD ze swoim genotypem. Fajne.

 6. Czerwiec 6, 2007 o 2:06 pm

  Doodge – trwa długo, bo genomy są duże 😉 Ale największy problem to rzeczywiście składanie – na ogół każda reakcja daje kilkaset nukleotydów (więc tych reakcji też trochę jest – podziel np. 3,5 mln na 500). Poza tym cały genom jest sekwencjonowany kilka razy (żeby się fragmenty nakładały do składania, i żeby wykluczyć błędy. Na szczęście nie we wszytkich metodach trzeba klonować fragmenty w bakteriach – to też zwalniało pracę. Ale porównując HUGO z projektem Jim trzeba przyznać, że przyspieszyło bardzo.
  Szczególnie przy nowych gatunkach należy jeszcze dołożyć szukanie genów czy prace porównawcze, ale to niejako drugi etap.

 7. Czerwiec 6, 2007 o 3:57 pm

  Migg, czyli problem tkwi w mocy obliczeniowej komputerów, czy nie ? :>

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: