Strona główna > biologia, medycyna, nauka > Sałata dla cukrzyków

Sałata dla cukrzyków

Plant Biotechnology Journal donosi o postępach w dziedzinie tworzenia genetycznie modyfikowanych roślin zawierających insulinę. Brak lub nieprawidłowe działanie tego hormonu powoduje cukrzycę. Wyróżnia się kilka typów tej choroby: cukrzycę typu 1 (insulinozależną), kiedy trzustka nie produkuje insuliny, cukrzycę typu 2 (insulinoniezależną), kiedy insuliny jest za mało, albo komórki na nią nie odpowiadają (insulinooporność), a także cukrzycę ciężarnych. Istnieją też cukrzyce wtórne związane z innymi chorobami lub podawaniem pewnych leków. Cukrzycę typu 1 (a także niektóre przypadki cukrzycy typu 2) leczy się przez podawanie insuliny. Początkowo izolowano ją z trzustek zwierzęcych, obecnie produkuje się ten hormon w bakteriach i drożdżach. Podawany jest najczęściej w zastrzykach, ostatnio pojawiła się też insulina w preparatach do inhalacji.

Naukowcy szukają innych sposobów dostarczania insuliny pacjentom. Artykuł w Plant Biotechnology Journal opisuje, jak amerykański zespół badaczy stworzył tytoń i sałatę, które zawierają gen kodujący ludzką proinsulinę. Liście sałaty, których chloroplasty zawierały insulinę, sproszkowano i podawano myszom NOD. Są to myszy, u których spontanicznie rozwija się autoimmunologiczna postać cukrzycy przypominająca ludzką cukrzycę typu 1, więc stanowią znakomity model do badań nad tą chorobą. Okazało się, że u myszy karmionych sproszkowaną sałatą z insuliną poziom glukozy we krwi i w moczu był niższy, niż w grupie kontrolnej, która nie dostawała sałaty – udało się więc zlikwidować objawy cukrzycy.

Naukowcy sprawdzili, co dzieje się w trzustce karmionych sałatą zwierząt. W cukrzycy układ immunologiczny zaczyna niszczyć swoje własne odpowiedzialne za produkcję insuliny komórki β wysepek Langerhansa w trzustce. Ich zniszczenie prowadzi do niedoboru insuliny w organizmie. Okazało się, że myszy karmione sałatą z insuliną miały więcej komórek β, niż grupa kontrolna. Naukowcy podejrzewają, że zahamowanie procesu niszczenia własnych komórek β przez organizm związane jest z zależną od limfocytów Th2 nabytą tolerancją na doustną insulinę.

Badacze mają nadzieję, że ich sałata podobnie zadziała na ludzi. Może już niedługo będzie można pokonać chorobę za pomocą kilku roślin (sałata, dynia i papryczki chili?).

Reklama
Kategorie:biologia, medycyna, nauka Tagi:
 1. sz
  30 lipca, 2007 o 10:56 pm

  głupi pomysł – coś co wygląda jak sałata powinno być sałatą a nie groźnym lekarstwem. a tak to insulinową sałatę może ktoś zjeść przez pomyłkę albo przypadkowo geny przeskoczą na uprawy normalnej sałaty… no chyba że tym naukowcom chodzi o sprytny sposób kamuflowania broni biologicznej 😛

  lepiej by się wzieli za leczenie cukrzycy a nie objawów, chociaż firmy biotech byłyby głupie gdyby szukały lekarstwa bo wtedy odpadają zyski z dożywotniej sprzedaży insuliny każdemu z milionów chorych.

 2. 31 lipca, 2007 o 2:46 pm

  Sz, ale zwróć uwagę, że chcąc leczyć cukrzycę insuliną przypadkiem ocalili komórki, które tę insulinę produkują. czyli oprócz działania na objawy zadziałało też nieco głębiej – myszy zaczęły lepiej tolerować własne komórki β, czyli przynajmniej spowolniono postęp choroby. niestety nie mam dostępu do pełnej wersji artykułu, stąd mało szczegółów.

 3. 31 lipca, 2007 o 3:01 pm

  Sz poruszył jeszcze jeden wątek. Czy firmom farmaceutycznym rzeczywiście opłaca się leczyć niektóre choroby. Ten sam problem pojawia się zresztą w informatyce, gdzie bardzo spore sumy zarabia się na ochronie komputerów przed wirusami. A co by się stało, gdyby tak nagle nowe wirusy przestały się pojawiać? Może zatem leczenie nieśmiertelnych chorób jest nieopłacalne? Może o wiele lepiej jest tylko „usypiać” na jakiś czas ich objawy?

  Hmm… Powiało teorią spisku 😉

 4. 3 sierpnia, 2007 o 9:27 pm

  Doodge, taka sytuacja IMHO nie utrzymała by się długo w warunkach konkurencji. Firma, która posiada wiedzę jak zlikwidować daną chorobę, może wprawdzie tej wiedzy nie ujawniać, ale wtedy ryzykuje, że inna firma opracuje coś podobnego, wypuści na rynek i zgarnie cały zysk (choćby krótkotrwały) dla siebie. Niestety konkurencję psują częściowo patenty …

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: