Strona główna > nauka, uśmiech > Władca doktoratów

Władca doktoratów

Wrzesień 28, 2007 Dodaj komentarz Go to comments

„Władca Pierścieni: alegoria robienia doktoratu?”

Historia zaczyna się od Froda: młodego, całkiem inteligentnego hobbita, któremu nie wystarcza to, czego się dotąd nauczył, ani przyjaciele z rodzinnych stron chcący tylko dostać pracę, ustatkować się i pić piwo. Poza tym bardzo imponuje mu jego nauczyciel i mentor, stary profesor Gandalf. Zatem kiedy Gandalf sugeruje mu wykonanie krótkiego projektu (zaniesienie Pierścienia do Rivendell), Frodo się zgadza.

Hobbit szybko napotyka ciemne siły niosące strach i rozpacz, które będą mu towarzyszyły przez resztę drogi i zostawią trwałe ślady na jego psychice, ale poznaje też kilku pożytecznych przyjaciół. Spędza wieczór w pubie z Aragornem, który od wielu lat włóczy się po świecie jako postdoc Gandalfa, i staje się opiekunem Froda, kiedy Gandalfa nie ma w pobliżu.

Kiedy Frodo kończy swój pierwszy projekt, Gandalf (razem z szefem zakładu, Elrondem) proponuje kontynuację pracy. Zbiera dużą grupę badawczą, w której skład wchodzą Gimli i Legolas – studenci na stypendiach , Boromir – postdoc z zagranicy, i kilku przyjaciół Froda ze studiów. Frodo zgadza się na pracę przy tym większym projekcie, chociaż ma wobec niego mieszane uczucia („Wezmę ten Pierścień, chociaż nie znam drogi – powiedział”).

Bardzo szybko sprawy zaczynają iść źle. Najpierw Gandalf znika i nie kontaktuje się z Frodem aż do ukończenia projektu. Hobbit sądzi, że jego promotor nie żyje, ale w rzeczywistości profesor znalazł ciekawszy projekt i pracuje teraz nad nim. Na swojej pierwszej międzynarodowej konferencji w Lorien przerażony Frodo zostaje dokładnie przepytany przez Galadrielę i zdradzony przez Boromira, który chce być uznany za autora pracy. Hobbit oddala się od reszty zespołu: od tego momentu dyskutuje projekt tylko z Samem, starym kumplem, który nie do końca pojmuje, o co w tym chodzi, ale jest gotów uznać Froda za mądrzejszego od siebie. Następnie hobbit wyrusza do Mordoru.

Ostatni i najtrudniejszy etap wędrówki Froda w oczywisty sposób oznacza etap pisania pracy. Hobbit zmierza w stronę Góry Przeznaczenia (złożenia pracy), projekt ciąży mu coraz mocniej, a równocześnie staje się coraz bardziej jego częścią. Coraz bardziej obawia się porażki; prześladuje go Gollum, student, który miał Pierścień wcześniej, ale nie napisał doktoratu i ciągle kręci się w pobliżu niczym wypalony, zazdrosny cień; coraz rzadziej rozmawia nawet z Samem. Kiedy wreszcie wrzuca Pierścień do ognia, czuje się raczej zrozpaczony i skołowany, a nie pełen wiary we własne wyniki. Przez chwilę świat wydaje się pusty.

Wreszcie historia dobiega końca: Pierścień został zniszczony, wszyscy gratulują hobbitowi, i przez kilka dni udaje mu się uwierzyć, że kłopoty się skończyły. Ale została jeszcze jedna przeszkoda: kilka miesięcy później, będąc z powrotem w Shire, musi stawić czoła recenzentowi z zewnątrz, Sarumanowi, wrogowi Gandalfa, który chce upokorzyć i zniszczyć studenta swojego rywala. Z pomocą przyjaciół i współpracowników Frodo przechodzi i przez tę próbę, ale na końcu odkrywa, że zwycięstwo nie ma dla niego żadnej wartości. Jego przyjaciele znajdują pracę i zakładają rodziny, ale Frodo pozostaje w zawieszeniu. W końcu razem z Gandalfem, Elrondem i wieloma innymi dołącza do „drenażu mózgów” i wyrusza przez ocean na zachodzie na kontynent leżący po drugiej stronie.

Inspiracja: VWXYNot?. A pochodzi stąd.

Reklamy
Kategorie:nauka, uśmiech
 1. Wrzesień 28, 2007 o 7:47 pm

  Rewelacyjna alegoria 🙂

 2. Wrzesień 29, 2007 o 7:13 pm

  @Futrzak:
  A jej rewelacyjność na prawdziwości bazuje zapewne… 😉

 3. Olaf Matyja
  Październik 1, 2007 o 5:04 pm

  Rewelacja!
  Jeszcze Frodo mógłby pracować nad algebraiczną teorią pierścieni.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: