Strona główna > biologia, nauka > Zagadka znikających pszczół 2

Zagadka znikających pszczół 2

17 października, 2007 Dodaj komentarz Go to comments

We wrześniu w Science pojawił się artykuł na temat prawdopodobnej przyczyny CCD (Colony Collapse Disorder) w USA. Poprzednio podejrzenia padły na wirusa z rodzaju Iflavirus oraz na grzyb pasożytniczy Nosema ceranae. Tym razem z zagadką tajemniczej choroby pszczół spróbował się rozprawić amerykański zespół uzbrojony w technikę sekwencjonowania DNA, zwaną pirosekwencjonowaniem.

Pirosekwencjonowanie polega na sekwencjonowaniu pojedynczej nici DNA przez syntezę komplementarnej nici. Do nici matrycowej i odpowiedniego zestawu enzymów (polimeraza DNA, ATP-sulfurylaza i lucyferaza) dodaje się jeden z czterech nukleotydów. Potem się go odpłukuje (lub degraduje za pomocą enzymu apyrazy) i dodaje się następny. Jeśli nukleotyd nie jest komplementarny, nic się nie dzieje. Ale jeśli pasuje do sekwencjonowanej nici matrycowej, to zostanie wbudowany przez polimerazę do nowej nici. Przy tej reakcji uwalnia się pirofosforan. ATP-sulfurylaza przekształca go w ATP, które dostarcza energii lucyferazie. Lucyferaza utlenia znajdującą się w mieszaninie reakcyjnej lucyferynę – i mieszanina reakcyjna przez chwilę świeci. Rozbłyski światła są rejestrowane. Metoda pozwala na sekwencjonowanie fragmentów o długości 300 – 500 nukleotydów. Więcej o sekwencjonowaniu pisał Bromek Etydyny tu i tu.

Próbki podzielono na dotknięte CCD i zdrowe. Przebadano zarówno DNA, jak i RNA – materiał genetyczny niektórych wirusów. Porównanie otrzymanych sekwencji z bazami danych wykazało, że próbki zawierają materiał genetyczny nie należący do pszczół. W obu grupach próbek stwierdzono obecność wielu bakterii (chociaż nie znaleziono wywołujących choroby larw Paenibacillus larvae i Streptococcus pluton), z których przeważająca większość towarzyszy zdrowym pszczołom (np. w ich układzie pokarmowym) także w innych częściach świata, a także pierwotniaków i grzybów. Poprzedni podejrzany – grzyb sporowiec Nosema cerenae pojawił się we wszystkich próbkach z kolonii dotkniętych CCD, ale i w próbkach pochodzących od zdrowych pszczół. Jego bliski kuzyn, Nosema apis, znalazł się we wszystkich próbkach CCD i w jednej zdrowej.

Ponadto naukowcy znaleźli materiał genetyczny licznych wirusów RNA, łączonych wcześniej z chorobami pszczół. Jeden z nich, CBPV, pojawił się tylko w jednej próbce CCD. Cztery następne (SBV, DWV, BQCV i ABPV) znalazły się i w pszczołach CCD, i w pszczołach zdrowych. Za to dwa ostanie, zresztą blisko ze sobą spokrewnione, czyli kaszmirski wirus pszczół KBV i izraelski wirus ostrego paraliżu pszczół (IAPV), pojawiły się tylko u pszczół pochodzących z kolonii dotkniętych CCD. Nie znaleźli za to tajemniczego wirusa z rodzaju Iflavirus, którego wykryto w poprzednich badaniach.

Te wyniki wskazują, że najprawdopodobniej związek z CCD mają Nosema cerenae, Nosema apis, KBV lub IAPV. Choć w pszczołach z kolonii dotkniętych CCD występował zawsze więcej niż jeden z tych czterech patogenów, IAPV wydaje się najbardziej podejrzany. Czy tym razem udało się wreszcie złapać winowajcę?

Kategorie:biologia, nauka
 1. 18 października, 2007 o 9:46 am

  Biedne te pszczoły, a to wirus, a to telefonia komórkowa.

 2. 18 października, 2007 o 11:14 am

  Biedny to będę ja, jak mi miodku braknie… 😉

 3. shroeder1970
  31 października, 2007 o 8:53 pm

  Biedni to my wszyscy będziemy, jak pszczółek zabraknie. Zostaną tylko miłorzęby i magnolie.

 4. Apis13
  20 stycznia, 2008 o 7:25 am

  „Poprzedni podejrzany – grzyb Nosema cerenae”-grzyb to nie jest, tylko pierwotniak podobnie jak Nosema apis.I jakoś mało dziwi mnie fakt, że CCD jest w USA. To że, szczoły jedzą pyłek modyfikowanych genetycznie roślin ma wpływ na flore bakteryjną ich przewodu pokarmowego (prowadzono już takie badania). Efekt takich zmian może być widoczny po kilku latach( stąd tak zaskakujące wyniki-brak Paenibacillus larvae i Streptococcus pluton)-czy to efekt pojawienia się nowego konkurenta?. Pozdrawiam pszczelarz.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: