Strona główna > biologia, ewolucja, nauka > Rudy jak Neandertalczyk?

Rudy jak Neandertalczyk?

25 października, 2007 Dodaj komentarz Go to comments

Całkiem możliwe, że Neandertalczycy jednak mieli rude włosy. Takie hipotezy pojawiały się już wcześniej. Być może nasza pula genowa zawiera allele pochodzące od Neandertalczyków. Niektórzy uważali, że mogliśmy dostać od nich także allel genu MC1R dający rude włosy, ponieważ występuje tylko w populacji europejskiej, a dodatkowym argumentem były badania, z których wynikało, że allel ten powstał 100 000 lat temu. Jednak późniejsze badania sugerowały, że jest on znacznie młodszy – ma zaledwie 20 000 lat, czyli powstał zbyt późno, żeby móc go uznać za spadek po naszych neandertalskich kuzynach. Uznano więc, że nie odziedziczyliśmy po nich rudych włosów.

MC1R koduje receptor melanokortyny typu 1. Skóra zawiera dwa rodzaje melaniny, czerwoną feomelaninę i czarną eumelaninę. Hormon stymulujący melanocyty do produkcji eumelaniny działa właśnie przez receptor MC1R. U 80% rudzielców występują mutacje w sekwencji genu MC1R powodujące zaburzenia w funkcjonowaniu kodowanego przez niego białka, przez co produkcja eumelaniny jest niższa. Posiadanie takich słabo działających wariantów receptora łączy się ze zwiększoną szansą na rude włosy. W populacji europejskiej można znaleźć kilka różnych „rudych” alleli. Istnieje kilka hipotez tłumaczących, skąd się wzięły rude włosy. Jedni uważają, że ich połączenie z jasną skórą daje przewagę w okolicach, gdzie nie ma zbyt wiele światła słonecznego, ponieważ im mniej melaniny, tym większa produkcja witaminy D w odpowiedzi na promienie słoneczne. Inni przypuszczają, że w rozpowszechnianiu się rudych włosów odegrał rolę dobór płciowy, jeszcze inni uważają, że mniejsza ilość słońca na północy powoduje brak selekcji na chroniącą przed nim ciemną skórę, więc nieszkodliwa jasna karnacja i związane z nią rude włosy mogą się rozprzestrzeniać w wyniku dryfu genetycznego.

W Science pojawił się nowy artykuł na temat MC1R u neandertalczyków. Naukowcom badającym neandertalskie DNA udało się znaleźć fragment kodujący MC1R. Chcąc wykluczyć zanieczyszczenia, szukali fragmentów, które różnią się od znanych nam sekwencji współczesnych ludzi. Znaleźli drobną mutację – zmianę z A na G, która powoduje zmianę jednego aminokwasu w sekwencji białka. Wygląda na to, że jest to rzeczywiście sekwencja specyficzna dla neandertalczyków – u kilku tysięcy przebadanych ludzi w tym miejscu zawsze występuje kodon oznaczający argininę (Arg307) , a obydwie zbadane przez nich neandertalskie sekwencje DNA kodują glicynę.

Naukowcy postanowili więc sprawdzić, jak ta zmiana wpływa na funkcjonowanie receptora MC1R. Okazało się, że komórki, w których umieści się „neandertalską” wersję receptora, reagują na działanie hormonu stymulującego melanocyty dużo słabiej, niż komórki z ludzką wersją z argininą, która występuje u ciemnowłosych, za to porównywalnie z komórkami wyposażonymi w „rude” allele występujące w populacji europejskiej. Badacze sprawdzili też, dlaczego tak się dzieje. Neandertalska wersja wiąże hormon tak samo dobrze, jak nasza, a oba warianty białka są produkowane w podobnej ilości, jednak tego neandertalskiego jest mniej na powierzchni komórki.

Nie wiadomo, czy osobnicy, od których pochodzą próbki, mieli po dwie kopie tego allelu, czy tylko po jednej, jednak nawet, jeśli założymy, że obie próbki pochodzą od heterozygot, można wyliczyć, że co najmniej 1% populacji miał jasną karnację i rude włosy. Ponieważ wśród ludzi współczesnych w ogóle nie znaleziono „neandertalskiego” wariantu MC1R, wszystko wskazuje na to, że rude włosy wyewoluowały u nich i u nas niezależnie. Nie dostaliśmy więc rudych włosów w spadku po neandertalczykach, choć oni też bywali rudzi.

Choć wiemy już, że wśród neandertalczyków też zdarzali się rudzielcy, nadal nie ma pewnej odpowiedzi na to, czy jasna karnacja w Europie wyewoluowała, bo dawała jej posiadaczom jakieś korzyści, czy też wynika tylko z braku selekcji na ciemną skórę.

 1. 25 października, 2007 o 11:52 pm

  Muszę to powiedzieć swojej byłej, że jest neandertalką. Na pewno się ucieszy.

 2. 29 października, 2007 o 2:59 pm

  A jak to jest z rudymi kotami? Czy alelle podobne? A z wit. D jak sprawa? Ciekawe. A rude myszy?

  Serdecznie pozdrawiam

 3. 29 października, 2007 o 5:09 pm

  U myszy mutacja powodująca inaktywację MC1R powoduje, że są całe żółte, podobnie nieaktywne MC1R występuje u czerownych krów, seterów irlandzkich (i paru innych rudawych/złocistych ras), i u kasztanowych koni (ale np. u lisów rolę grają inne geny). Aha, i w DNA mamutów też znaleziono wersje aktywną i nieaktywną, czyli pewnie były wśród nich i rudawe i ciemne. Mutacje, które to powodują, też są inne u różnych gatunków. Jest też rodzaj mutacji w tym genie, który powoduje stałą aktywację, i czarne ubarwienie. Nie wiem, jak jest u kotów domowych, ale np. jaguary i jaguarundi bywają czarne – właśnie w wyniku mutacji tego genu.

 4. Anonim
  15 grudnia, 2007 o 11:58 pm

  Ciekawe co na to powiedzą Niemcy? Z ich czystą aryjską…… A może rasa biała powstała dzięki wymieszaniu …..? N. tylko w Europie.

 5. 6 czerwca, 2012 o 7:43 am

  generalnie to jestem zwolennikiem tezy o braku czynników eliminujących rudowłosych, dodatkowo wzmocnioną ułatwieniem w pozyskiwaniu witaminy D (chłodny klimat wymuszał ubrania, więc absorpcja promieniowania słonecznego była na ogół możliwa głównie przez twarz i głowę).

 1. 26 października, 2007 o 12:12 am
 2. 18 grudnia, 2008 o 11:16 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: