Strona główna > biologia, medycyna, nauka > Dla słuchowców

Dla słuchowców

Podczas podróży komunikacją miejską albo ćwiczeń na siłowni miło jest odizolować się od świata za pomocą słuchawek. Oprócz muzyki można też posłuchać o nauce. W sieci daje się znaleźć całkiem sporo materiału, przede wszystkim po angielsku.

Pliki audio i video można znaleźć na stronach niektórych czasopism naukowych. Przykładowo na stronach Nature można znaleźć cotygodniowe podcasty ogólne prezentujące najciekawsze badania i wiadomości ze świata nauki, a także nieco rzadziej aktualizowane podcasty tematyczne o genetyce, raku czy fizyce, czasem pojawiają się też wydania specjalne. Na stronie Science również co tydzień pojawia się nowa mp3.

Genetic Engineering News Podcast co tydzień prezentują wywiady z naukowcami na różne tematy. Science and society podcasts to też zbiór wywiadów, ostatnio jednak nie pojawiło się nic nowego. Także National Science Teachers Association rozpoczęło wydawanie wywiadów audio co dwa tygodnie. Z kolei NIH prezentuje wykłady w formie audio i video. European Scientific Conferences też mają stronę z podkastami. Także sąsiedni blog z WordPressu, MicrobiologyBytes, prezentuje podcasty o mikrobiologii.

Także uniwersytety udostępniają niektóre wykłady on-line. Przykładowo nagrania ze specjalnych wykładów odbywających się w Imperial College London można znaleźć tu, a wykłady kursowe z Univeristy of California w Berkeley tu (biochemia i biologia molekularna) i tu (biologia komórki). Z kolei tutaj znajduje się seria wykładów dla nieco młodszych uczniów.

Poprzednie linki do wykładów i wywiadów można znaleźć tu i tu.

Reklamy
Kategorie:biologia, medycyna, nauka
 1. Listopad 2, 2007 o 9:44 pm

  jestem jednak wzrokowcem.

 2. Listopad 3, 2007 o 12:55 am

  całkiem ciekawe..
  Ostatnio jadąc autobusem słuchałem sobie dyskusji na temat Web 2.0:)

 3. inhet
  Listopad 3, 2007 o 8:33 am

  Jako że matiuszka ewolucja ukształtowała nas na wzrokowców,takie słuchanie naukowo mało wydajne będzie. No, chyba że się akurat śpi…

 4. Listopad 6, 2007 o 11:33 am

  ja polecam redagowany przez ex-redaktora podcastu Nature: The Naked Scientists
  http://www.thenakedscientists.com O nauce i nowinkach na wesolo. Takze ciekawe pytania od publicznosci typu „to co chcialbys wiedziec o XX ale wstydzisz sie zapytac”
  🙂
  Miggotko: dzieki za kolejne podcasty. bede mial sluchanie na caly tydzien.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: