Dwa oblicza jednego wirusa
Do powstawania niektórych nowotworów przyczyniają się wirusy. Tak jest na przykład w przypadku HPV i np. raka szyjki macicy – o szczepionce na HPV chroniącej przed tym wirusem już kilka razy wspominałam. Inny wirus – HTLV (human T-cell leukemia/lymphoma virus lub human T-lymphotropic virus) – wywołuje ostrą białaczkę z limfocytów T oraz chłoniaka z limfocytów T u dorosłych. W Journal of Infectious Diseases ukazał się ciekawy artykuł pokazujący inne oblicze tego wirusa. Chodzi o związek między infekcją HTLV a rakiem żołądka, na którego powstawanie może mieć z kolei wpływ zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Naukowcy postanowili sprawdzić, jak wygląda związek HTLV-1 z rakiem żołądka. Znaleźli dużą grupę osób z okolic, gdzie infekcje tym wirusem są częste, i u których endoskopia nie wykazała nowotworu żołądka. Następnie wybrali 497 osób, u których występowały przeciwciała przeciw HTLV i 497 osób, u których takich przeciwciał nie było – czyli nie były one zarażone wirusem. Następnie badali te dwie grupy przez 10 lat, żeby sprawdzić, czy pojawi się u nich rak żołądka.
Okazało się, że u osób zainfekowanych HTLV-1 rak żołądka rozwijał się rzadziej, niż u tych, które nie miały HTLV (odpowiednio u 2,8% i 7%). Ponieważ zakażenie Helicobacter pylori jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zapadnięcia na raka żołądka, autorzy pracy przeszukali literaturę i przyjrzeli się dokładniej swoim pacjentom, żeby sprawdzić, czy istnieje związek między infekcją HTLV a infekcją Helicobacter pylori. Okazuje się, że wśród osób z HTLV-1 jest mniej przypadków zakażenia Helicobacter pylori. Być może więc infekcja HTLV chroni przed tą bakterią, jednak mechanizm tej ewentualnej ochrony jest niejasny.
czyli co jak ktoś miał ‚helikoptery’ to ma większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka żołądka a jak do tego maja sie antybiotyki przyjmowane na ta dolegliwość
Im wczesniej sie pozbedzie Helicobactera, tym lepiej, przejrzyj np artykul Cheung & Cy Wong, JDD 2008. A skutki uboczne antybiotyków można nieco zniwelować probiotykami (patrz wpis o Actimelu), czego dowodzi de Bortoli i in. AJG 2007