Strona główna > medycyna, nauka > Dwa oblicza jednego wirusa

Dwa oblicza jednego wirusa

Do powstawania niektórych nowotworów przyczyniają się wirusy. Tak jest na przykład w przypadku HPV i np. raka szyjki macicy – o szczepionce na HPV chroniącej przed tym wirusem już kilka razy wspominałam. Inny wirus – HTLV (human T-cell leukemia/lymphoma virus lub human T-lymphotropic virus) – wywołuje ostrą białaczkę z limfocytów T oraz chłoniaka z limfocytów T u dorosłych. W Journal of Infectious Diseases ukazał się ciekawy artykuł pokazujący inne oblicze tego wirusa. Chodzi o związek między infekcją HTLV a rakiem żołądka, na którego powstawanie może mieć z kolei wpływ zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak wygląda związek HTLV-1 z rakiem żołądka. Znaleźli dużą grupę osób z okolic, gdzie infekcje tym wirusem są częste, i u których endoskopia nie wykazała nowotworu żołądka. Następnie wybrali 497 osób, u których występowały przeciwciała przeciw HTLV i 497 osób, u których takich przeciwciał nie było – czyli nie były one zarażone wirusem. Następnie badali te dwie grupy przez 10 lat, żeby sprawdzić, czy pojawi się u nich rak żołądka.

Okazało się, że u osób zainfekowanych HTLV-1 rak żołądka rozwijał się rzadziej, niż u tych, które nie miały HTLV (odpowiednio u 2,8% i 7%). Ponieważ zakażenie Helicobacter pylori jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zapadnięcia na raka żołądka, autorzy pracy przeszukali literaturę i przyjrzeli się dokładniej swoim pacjentom, żeby sprawdzić, czy istnieje związek między infekcją HTLV a infekcją Helicobacter pylori. Okazuje się, że wśród osób z HTLV-1 jest mniej przypadków zakażenia Helicobacter pylori. Być może więc infekcja HTLV chroni przed tą bakterią, jednak mechanizm tej ewentualnej ochrony jest niejasny.

  1. aga
    26 sierpnia, 2008 o 6:25 pm

    czyli co jak ktoś miał ‚helikoptery’ to ma większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka żołądka a jak do tego maja sie antybiotyki przyjmowane na ta dolegliwość

  2. 26 sierpnia, 2008 o 9:46 pm

    Im wczesniej sie pozbedzie Helicobactera, tym lepiej, przejrzyj np artykul Cheung & Cy Wong, JDD 2008. A skutki uboczne antybiotyków można nieco zniwelować probiotykami (patrz wpis o Actimelu), czego dowodzi de Bortoli i in. AJG 2007

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: