Strona główna > biologia, ewolucja, nauka > Urodziny selekcji naturalnej

Urodziny selekcji naturalnej

Wczoraj minęło 150 lat od bardzo ważnego wydarzenia – 2 lipca 1858 w Towarzystwie Linneuszowskim w Londynie przedstawiono wspolny referat Karola Darwina i Alfreda Russela Wallace’a zatytułowany „On the Tendency of Species to form Varieties; and on the Perpetuation of Varieties and Species by Natural Means of Selection”.

Darwin pracował nad swoją teorią od 1837. Planował przedstawić ją w wyczerpujący sposób, tak, aby przytoczone przykłady przekonały cały świat. Jednak w czerwcu 1858, kiedy jego dzieło nie było jeszcze ukonczone, otrzymał list od Alfreda Wallace’a, który napisał krótki artykuł na temat selekcji naturalnej zawierający tezy identyczne z teorią Darwina. Wallace poprosił bardziej doswiadczonego kolegę o jego ocenę i ewentualną pomoc w publikacji – przekazanie go geologowi Karolowi Lyellowi. Darwin bardzo się zdenerwował. Lyell był jedną z nielicznych osób, które miały już okazję zapoznac się z fragmentami pracy Darwina. Darwin napisał do Lyella i botanika Hookera, którzy zaaranżowali odczytanie wspólnego referatu Wallace’a i Darwina w Towarzystwie Linneuszowskim. Zaden z autorów nie był przy tym obecny, Wallace nawet nie wiedział, ze odczyt się odbył. Sam referat przeszedł bez echa, reakcję wywołała dopiero publikacja jego książki pt. O powstawaniu gatunków  w 1859 (to i inne dziela Darwina mozna znalezc tu). Idea Darwina i Wallace’a – teoria ewolucji – stała się podstawą współczesnej biologii. Filozof Dan Dennett okreslił ją nawet jako „najlepszy pomysł, na jaki kiedykolwiek ktoś wpadł„.

Reklamy
Kategorie:biologia, ewolucja, nauka
  1. Sierpień 12, 2008 o 6:17 pm

    Adam Sedgwick (1725 – 1873)- słynny geolog brytyjski, Prezes Londyńskiego Towarzystwa Geologicznego:
    „Uśmiałem się do rozpuku..” – zapisał Sedgwick po przeczytaniu „O pochodzeniu gatunków drogą doboru naturalnego” Karola Darwina.
    (za prof. Romanem Antoszewskim z Auckland)

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: