Strona główna > biologia, nauka > Genetyczny adres

Genetyczny adres

Wrzesień 21, 2008 Dodaj komentarz Go to comments

Jakiś czas temu ukazały się dwie prace na podobny temat. Jedna, autorstwa Lao i współpracowników, trafiła do Current Biology, a druga autorstwa Novembre i współpracowników, do Nature. Obie opisują związek między geografią a genami w Europie. Pierwsza opiera się na badaniach 2,5 tysiąca, a druga 3 tysięcy osób, w obydwu przetestowano po 0,5mln miejsc w genomie, w których występują polimorfizmy pojedynczych nukleotydów (SNP). Z obu artykułów wynikają podobne wnioski – mimo, że Europejczycy są stosunkowo jednorodni genetycznie, różnice między nimi są na tyle duże, że na podstawie genów można zazwyczaj określić, skąd pochodzą. I to nie tylko kraj pochodzenia, ale też i mniejsze regiony. Przykładowo autorzy drugiej pracy byli w stanie odróżnić genomy osób z francusko-, niemiecko- i włoskojęzycznej części Szwajcarii. Zaskakujące rezultaty, np. te sugerujące, że Słowacy są bliżsi Włochom niż Czechom, czy Rosja wchodząca na terytorium Polski, pojawiały się wyłącznie wtedy, kiedy dane państwo było niedoreprezentowane – np. Słowaka przebadano tylko jednego. Badacze twierdzą, że są w stanie określić miejsce pochodzenia 90% osób z dokładnością do 700 km, a 50% z dokładnością do 300 km. Cóż, to dowód na to, że większość ludzi nie szuka partnerów za siedmioma górami, tylko w najbliższej okolicy (choć niektórzy sugerują, że krwawa historia Europy i czystki etniczne też miały swoje znaczenie). A jeśli trwa to odpowiednio długo, to geny mogą stać się równie dokładnym wskaźnikiem miejsca zamieszkania, co angielskie kody pocztowe. Poniżej wyniki w wersji graficznej.

Genetyka mieszkańców Europy wg Lao i in. 2008

Podobieństwa genetyczne mieszkańców Europy wg Lao i in. 2008

Genetyka mieszkańców Europy wg Novembre i in. 2008

Podobieństwa genetyczne mieszkańców Europy wg Novembre i in. 2008

Dane na temat różnic genetycznych nałożone na mapę Europy (Novembre i in. 2008)

Dane na temat różnic genetycznych nałożone na mapę Europy (Novembre i in. 2008)

Reklamy
Kategorie:biologia, nauka
  1. Wrzesień 21, 2008 o 11:59 pm

    Mam w pamieci dwawydarzenia wynikajace – jedno mniej, drugie bardziej – z tych badan. Pierwsze to odkrycie pewnego pana, ze jego przodkowie od 3 tys. lat nie ruszali sie z wioski.
    Drugie, to badanie ochotnikow pod katem ich pochodzenia, i ciekawe przemiany zachodzace w osobach, ktore byly przekonane , ze sa Anglikami od pokolen.

  1. Wrzesień 24, 2008 o 9:03 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: