BMJ na Gwiazdkę

Grudzień 18, 2008 Dodaj komentarz Go to comments

BMJ (British Medical Journal) to pismo poważne, z impact factor w okolicach 9. Ale raz do roku, przed świętami, przestaje być tak poważne. Numer z 17 grudnia przynosi fascynujące artykuły o badaniach z przymrużeniem oka.

Fascynujące są badania nad tym, czy machanie głową na koncertach heavy-metalowych jest szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy poprosili 10 muzyków z miejscowych zespołów metalowych o wybranie ulubionych piosenek metalowych, a następnie wykonali listę 11 najpopularniejszych (niestety, nie zaprezentowaną w artykule 😦 ). Jako kontrole posłużyły  m. in. „I Will Always Love You”  Whitney Houston i „Hello” Lionela Ritchie. Rytm w piosenkach z 11 wynosi średnio 146 uderzeń na minutę. Model opracowany przez naukowców przewiduje, że machanie głową w takim tempie może wywołać bóle i zawroty głowy, jeśli zakres ruchu jest większy niż 75°. Jako remedium proponują specjalne szkolenia przed koncertami, noszenie kołnierzy ortopedycznych, lub słuchanie lżejszych odmian rocka (albo nawet popu).

Równie intrygujący jest związek między wynikami drużyny Walii w rugby a umieraniem papieży. Otóż w Walii mawia się, że kiedy Walijczycy wygrają Wielkiego Szlema (czyli pokonają wszystkie pozostałe drużyny biorące udział w Pucharze Sześciu Narodów), umiera papież, zaś wyjątkiem był rok 1978, kiedy drużyna Walii grała wyjątkowo dobrze, i umarło dwóch papieży. Naukowcy przeanalizowali dane od 1883 (odrzucając 1885, 1888-9, 1897-8 i 1972, kiedy nie rozegrano wszystkich meczów) i stwierdzili, że nie ma takiej zależności. ani dla Walii, ani dla innych drużyn. Ale zaobserwowali również, że istnieje słaba korelacja między tym, że Walia gra dobrze, a zwiększonym ryzykiem śmierci papieża, która nie występuje dla pozostałych  uczestników Pucharu 6 Narodów. Stwierdzili też, że śmierci papieży przypadały raczej na lata, w których wygrywały drużyny wywodzące się z krajów protestanckich (Anglia, Szkocja i Walia), a nie katolickich (Francja, Irlandia i Włochy).

Mojim ulubionym pozostaje ciągle zeszłoroczny artykuł o genetyce i epigenetyce uzdolnień magicznych napisany na podstawie informacji zawartych w serii o Harrym Potterze. Autorzy na podstawie analizy rodowodów, badań nad bliźniętami (Fred i George oraz siostry Patil) i obserwacji sytuacji odpowiadającej adopcji (Harry) dochodzą do wiosku, że zdolności magiczne mają silną komponentę genetyczną. Niestety czarodzieje nie zostali uwzględnieni w projekcie HapMap, ale naukowcy i tak stawiają hipotezy co do genów, które mogą być zaangażowane w rozwój tych cech. Sugerują, że na zdolności magiczne wpływa wiele genów, i nie wykluczają jakiejś (zapewne dominującej) mutacji wpływającej  globalnie na upakowanie chromatyny, np. w genie kodującym którąś podjednostkę histonu. W ten sposób brak tej mutacji u mugoli powodowałby, że chromatyna pozostaje w stanie nieaktywnym, blokując dostęp czynników transkrypcyjnych do „magicznych” genów i uniemożliwiając ich ekspresję.  Autorzy pracy sugerują, że mutacje we wspomnianym tu genie FOXP2 mogą mieć coś wspólnego z umiejętnością porozumiewania się z wężami, natomiast magiczny wariant MC1R jest odpowiedzialny za to, że Nymphadora Tonks potrafi zmieniać kolor włosów. Oczywistym kandydatem na gen mający coś wspólnego ze zdolnościami magicznymi jest NF2, który koduje białko Merlin, zaangażowane w przekazywanie sygnału w komórce.

Przedświąteczny numer BMJ to też całkiem niezła sugestia na temat tego, kto może dostać IgNobla.

Reklamy
  1. Grudzień 22, 2008 o 1:01 am

    Śliczne 🙂 , zwłaszcza ten artykuł o headbangingu. A już najładniejsze w nim jest: […] Though exposure to head banging is enormous, opportunities are present to control this risk—for example, encouraging bands such as AC/DC to play songs like “Moon River” as a substitute for “Highway to Hell”;[…] 🙂 . Bardzo dziekuję za tę notkę 🙂 . Pozdrawiam.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: