Strona główna > biologia, ewolucja, nauka > 200 urodziny Darwina

200 urodziny Darwina

Dwieście lat temu urodził się Karol Darwin, twórca teorii ewolucji. W tym roku mija też 150 lat od opublikowania jego dzieła. Z tej okazji sporo się dzieje – specjalne artykuły w czasopismach naukowych, imprezy, budowa repliki HMS Beagle, itp.

Przykładowo w Nature pojawiło się zestawienie 15 artykułów dowodzących, że ewolucja to fakt, które znalazły się w tym czasopiśmie w ciągu 10 lat. Zestawienie jest dostępne za darmo tutaj. Pierwsza piątka to skamieniałości – żyjący na lądzie przodkowie wielorybów, wyjście czworonogów na ląd (czyli Tiktaalik), powstanie piór, ewolucja zębów oraz historia szkieletu kręgowców. Kolejna grupa składająca się z sześciu artykułów dotyczy przystosowania do środowiska. Są to artykuły o specjacji ryb, selekcji naturalnej wśród jaszczurek, koewolucji dafnii i ich pasożytów, wpływie nielosowego przepływu genów na przystosowanie do lokalnych warunków u bogatek, selekcji naturalnej faworyzującej rzadko spotykane ubrawienia u gupików oraz o tym, jak ewolucja poradziła sobie z tym, że węgorze mureny nie są w stanie wytworzyć ciśnienia zasysającego zdobycz do gęby. Ostatnia czwórka to dowody molekularne – znalazły się tu zięby Darwina, wzory na skrzydłach motyli, podobne mechanizmy odporności na toksyny u węży i małgwi, a także sposób na wynajdywanie nowych białek w sytuacjach stresowych.

Reklamy
Kategorie:biologia, ewolucja, nauka
 1. kk
  Luty 12, 2009 o 11:56 pm

  Czyli z tymi dowodami nic się nie zmieniło od lat.

 2. eptesicus
  Marzec 29, 2009 o 2:04 am

  no te wszystkie dowody akurat są nowe

  migg, to nie węgorze ale mureny

 3. Kwiecień 9, 2009 o 6:24 pm

  Eptesicus, dzięki, już poprawiam

 4. Kwiecień 10, 2009 o 5:53 pm

  Ale przyznasz Migg, że New Scientists wam trochę te obchody zepsuł:
  http://www.newscientist.com/article/mg20126921.600-why-darwin-was-wrong-about-the-tree-of-life.html
  Pozdrawiam.

 5. eptesicus
  Kwiecień 11, 2009 o 12:11 am

  Hmm, dlaczego „zepsuł”? W jakim sensie? O istnieniu horyzontalnego transferu genów wiadomo od dawna, tylko teraz okazuje się jak wielka jest skala tego zjawiska. Mnie się podoba ta konkluzja:

  „We should relax a bit on this,” says Doolittle. „We understand evolution pretty well – it’s just that it is more complex than Darwin imagined. The tree isn’t the only pattern.”

  otóż to – drzewo to za mało, przyda się jeszcze sieć

 6. Maj 10, 2009 o 11:59 am

  Jak dla mnie, to artykuł z New Science obchody nie tylko zepsuł, ale wręcz uświetnił, doskonale pokazując, że sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, niż sądził Darwin, ergo: daleko mniej prosta (by nie powiedzieć prostacka) niż by chcieli kreacjoniści.
  Podobnie (pozwolę sobie wykorzystać porównanie jednego z komentatorów z mojego blogu – mAńka) odkrycie, że „Kopernik się mylił” bo planety wcale nie krążą po kołowych orbitach nie tylko nie obala teorii heliocentrycznej, ale wręcz ją umacnia: http://my.opera.com/Jurgi/blog/2009/04/27/darwin-sie-mylil-kreacjonizm

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: