Strona główna > medycyna, nauka, polityka > Szczepionka przeciw HPV raz jeszcze

Szczepionka przeciw HPV raz jeszcze

Gazeta Wyborcza doniosła:

Polkowice (Dolnośląskie) będą pierwszym miastem w kraju, które zaszczepi część nastolatek przeciw wirusowi HPV odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepienia sfinansuje gmina – poinformowała rzecznik polkowickiego magistratu Anna Osadczuk. Akcją objętych zostanie ok. 220 mieszkanek Polkowic urodzonych w 1991 roku.

Chodzi o tę samą szczepionkę, która wywołała w Stanach protesty wspomniane przez Uenifeua i przeze mnie. HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest przenoszony drogą płciową. Infekcje HPV mogą być przyczyną nowotworów, przede wszystkim raka szyjki macicy, ale i innych typów nowotworów. HPV występuje w wielu różnych odmianach – serotypach. Dwa z nich, HPV-16 i HPV-18, odpowiadają za ok. 70% przypadków raka szyjki macicy. Szczepionka jak na razie skierowana jest przeciw tym dwóm serotypom.

Dużo publikacji o szczepionce przeciw HPV można znaleźć w najnowszym New England Journal of Medicine. Artykuły na temat HPV są dostępne za darmo. Między innymi opisane są tam wyniki dwóch kilkuletnich badań klinicznych (III fazy). Dodatkowe informacje o tych i wcześniejszych badaniach klinicznych można też znaleźć na stronach Mercka. W sumie w obu opisanych w NEJM badaniach wzięło udział ok. 18 000 kobiet w wieku od 15 do 26 lat. U kobiet, które przed szczepieniem nie miały kontaktu z HPV-16 i -18, skuteczność szczepień (oceniana jako brak zmian wywołanych przez te dwa serotypy) wyniosła w tych badaniach 98% i 100%. Badania pokazały też, że kiedy szczepionkę podaje się kobietom, które rozpoczęły już współżycie lub na pewno miały kontakt z wirusem (także z innymi serotypami), skuteczność spada. Zaobserwowano o 44% mniej zmian wywołanych przez HPV-16 i -18, i o 17% mniej zmian w ogóle. Zatem w świetle wyników tych badań najlepszym rozwiązaniem jest podawanie szczepionki dziewczynom, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia.

Oczywiście wyeliminowanie dwóch najbardziej rozpowszechnionych serotypów wysokiego ryzyka może się skończyć tym, że na ich miejsce wejdą rzadsze. Jednak autorzy jednego z badań klinicznych powołują się na wcześniejsze prace, z których wynika, że zakażenie jednym (lub więcej) serotypem HPV zwiększa ryzyko infekcji innymi serotypami. Czyli całkowita ochrona przed jednym serotypem powinna zmniejszać ryzyko zakażenia pozostałymi. Poza tym Merck i GlaxoSmithKline prowadzą badania nad szczepionką przeciw kolejnym serotypom. Trwają też badania nad skutecznością szczepienia chłopców i mężczyzn, a dalsze losy kobiet biorących udział w badaniach też mają być monitorowane, żeby ustalić, jak długo utrzymuje się ochronny efekt szczepienia.

  1. 17 Maj, 2007 o 11:35 am

    No, to teraz czas na Ojca Rydzyka, i dymisję burmistrza Polkowic 🙂

  1. 30 listopada, 2007 o 8:21 am
  2. 1 października, 2008 o 5:05 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: